13 °C

İngiltere'de 'sağlık' için vergi artışı gerekiyor

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt, sağlık sistemine yapacakları yüzde 3,4 oranındaki yatırım için vergi artışına ihtiyaç olacağını söyledi.

İngiltere'de 'sağlık' için vergi artışı gerekiyor

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Jeremy Hunt, ülkenin sağlık sistemine ilişkin İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmelerde bulundu.

Hunt, İngiltere'nin sağlık sistemine gelecek 5 yıl boyunca yapılacak yıllık ortalama yüzde 3,4 oranındaki yatırım artışının finansmanında vergilerin yükseltilmesine ihtiyaç duyulacağını bildirdi.

Sağlık sistemine yapılacak ek katkının finansmanına ilişkin detayların bütçe ile birlikte açıklanacağını duyuran Hunt, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) sürecinden, büyümeden ve vergi artışından gelecek mali kaynakların ek finansman paketinde kullanılacağını söyledi.

İngiltere'de, iktidarda bulunan Muhafazakar Parti, sağlık sistemine yapılacak ek katkının 2023 yılına kadar 20 milyar sterlin artırılmasını planlıyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin Gölge Maliye Bakanı John McDonnell ise finansman modelinin sağlıksız olduğu eleştirisinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap