İntihar turizmi iki kat arttı

Yardım alarak intihar etmek için İsviçre'ye gelen yabancı hastaların sayısı dört yılda iki katına çıktı. En çok başvuru Almanya, İngiltere ve Fransa'dan yapıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

CENEVRE - Journal of Medical Ethics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 2008-2012 yılları arasında, 611 yabancı İsviçre'deki uzman kurumlardan yardım alarak intihar etti. 

Bu yıllar arasında İsviçre'de toplam 31 farklı ülkeden hastaya hizmet verildiği bildirilen çalışmada, hastaların 268'inin Alman, 126'sının İngiliz, 66'sının Fransız, 44'ünün İtalyan ve 21'inin ABD'li olduğu bildirildi. Bu dönemde intihar için başvuran Türk hasta ise bulunmuyor. 

Araştırma, intiharı tercih eden hastaların yaş aralığının 23 ile 97 arasında değiştiğini, ortalama yaşın ise 69 olduğunu ortaya koydu. İntihar edenlerin yüzde 47'si sinir hastalıkları, yüzde 37'si kanser hastası iken, geri kalan hastaların ise romatizma ve kalp rahatsızlıklarından şikayetçi olduğu belirtildi. Hastaların yüzde 28'si ise birden fazla hastalık çektiğini bildirdi. 

Çalışmaya göre hastaların çoğu sodyum pentobarbital yutarak, dördü ise öldürücü dozda helyum soluyarak intihar etti. 

Birçok ülkede yasak

Altı uzman kurumun bu konuda hizmet verdiği İsviçre'de federal düzeyde, yardım alınarak intiharı yasaklayan bir yasa bulunmuyor. Kurumların hizmet verecekleri hastalarda aradıkları koşullar ise değişiklik gösteriyor. İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde ise yardım alarak intihar hukuken yasak. 

Etiketler