28 °C

Irak Başbakanı: Askeri müdahaleye hazırız!

Irak Başbakanı el-İbadi, bağımsızlık referandumunun şiddetle neticelenmesi halinde askeri müdahaleye hazır olduklarını açıkladı.

Irak Başbakanı: Askeri müdahaleye hazırız!

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum planıyla ilgili "Irak halkının hukuk dışı güç kullanımıyla tehdit edilmesi halinde askeri açıdan müdahale edeceklerini" ifade etti.

Haydar el-İbadi referandum planını, Irak'ın egemenliğinin ihlal edilmesine çanak tutan "tehlikeli bir gerilim" olarak nitelendirerek, "Anayasaya karşı gelirseniz, Irak'ın ve bölgenin sınırlarına karşı gelirseniz, bu bölge ülkelerine de Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri açısından açık davettir, gerilimin çok tehlikeli biçimde artırılmasıdır." diye konuştu.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını söylemişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Irak meclisi, salı günü IKBY'nin referandum girişimini reddederken, Diyala ve Salahaddin vilayetlerindeki yerel yönetimler de kendi sınırları dahilinde referandum yapılmasını kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Irak Cumhurbaşkanı'ndan diyalog çağrısı Irak Cumhurbaşkanı'ndan diyalog çağrısı

Barzani: İlişkilerin bozulmasını istemiyoruzBarzani: İlişkilerin bozulmasını istemiyoruz

Bahçeli: Barzani'ye bedel ödettirecek güçteyizBahçeli: Barzani'ye bedel ödettirecek güçteyiz

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap