13 °C

Irak: Ülke gelirimizin yüzde 70'ini kaybettik

Ham petrol fiyatlarının 30 doların altına inmesinin, milli gelirlerinin büyük bir kısmını petrolden sağlayan ülkelerini zora soktuğunu söyleyen Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Cihad, ülke gelirlerinin yüzde 70'ini kaybettiklerini söyledi.

Irak: Ülke gelirimizin yüzde 70'ini kaybettik

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, son günlerde petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün Irak ekonomisini büyük ölçüde etkilediğini belirterek,"Petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı ülke gelirimizin yüzde 70'ini kaybettik" dedi. Cihad ayrıca bu durumun uluslararası siyasi bir boyutunun olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Irak'ın milli ekonomisinin ve birçok alanın büyük zarara uğradığını aktaran Cihad, Bağdat'taki Petrol Bakanlığı binasında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Ülke ekonomisinin temel ölçüde petrol ihracatına dayandığını dile getiren Cihad, petrol fiyatlarındaki düşüşü global bir konu olarak değerlendiklerini ancak bu durumun Irak gibi petrol üreten ülkeleri vurduğunu ifade ederek, petrol fiyatındaki düşüşün ülkedeki birçok kalkınma projesini de sekteye uğrattığını dile getirdi. 

Irak'ın 2016 bütçesinde petrolün varil fiyatının 45 dolara satılmasının düşünüldüğünü belirten Cihad, "Fakat halihazırda anormal bir durumla karşı karşıyayız. Uzmanlar, bu kadar düşüşü beklemiyorlardı. Bu durumun, Irak ve bazı ülkelerin ekonomisini zarara uğratmak için uluslararası siyasi boyutunun da olduğunu düşünüyoruz. Sonuç itibarıyla da durumdan en büyük zararı Irak görüyor" görüşünü savundu. 

'Asıl sorun fazla miktarda petrolü düşük fiyata satmamız'

Petrol fiyatlarındaki düşüşün bölgesel gelişmelerle de ilişkili olduğunu kaydeden Cihad, ülkesinin konunun çözümüne katkı sağlamak için devlet harcamalarını azaltma, tarım ve sanayi alanlarını kalkındırma yoluna gittiğini dile getirerek, "Petrol üretimini artırma konusunda hiçbir sorunumuz yok. 2015'in kasım ayında günlük 3 milyon 300 bin varil petrol üretimi yaparak en yüksek oranı yakaladık. Asıl sorun, fazla miktarda petrolü çok düşük fiyata satmamız" değerlendirmesinde bulundu. Cihad, bu yılın ortasında Irak'ın günlük petrol satışının 4 milyon 50 bin varili bulmasının hedeflendiğini aktardı. 

'IKBY yükümlülüklerini yerine getirmiyor'

Bağdat ile Erbil arasındaki petrol anlaşmasının durumu Bağdat'taki merkezi yönetim ve Erbil arasında 2014'te imzalanan petrol anlaşması ve halihazırdaki seyri hakkında konuşan Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Cihad, şunları kaydetti: "Irak merkezi hükümeti IKBY ve diğer petrol üreten illere karşı verdiği vaatleri yerine getiriyor. Maalesef bu anlaşmaya bölgesel yönetim uymadı. Sürekli belirli gerekçeler sunuyorlar ama sonuç itibarıyla bunlar ülkenin milli çıkarına hizmet etmiyor. Anlaşmaya göre, IKBY, 300 bin varili Kerkük ve 250 bin varili de IKBY petrolünden olmak üzere günlük toplam 550 bin varili Irak Petrol Bakanlığına teslim edecekti. Lakin IKBY, üzerinde anlaşılan bu miktarın tamamını Bağdat'a teslim etmedi. Bunun teslim ettiği yarısından azını da mayıs ayında tamamen kesti. Merkezi hükümet, IKBY'ye karşı vaatlerini bu yaptıklarından dolayı nasıl yerine getirebilir ki?" 

Cihad, IKBY'nin mayıs ayı öncesi de petrol ihracatı konusunda merkezi hükümete müracaat etmediğini belirterek, "2016 yılında IKBY'nin 550 bin varil petrolü Bağdat'a teslim etmesine uyum sağlamasını bekliyoruz. Bu anlaşmaya bağlılığını da bu ay sonunda değerlendirmeye alacağız. IKBY'nin buna uyum sağlamamasından hem merkezi yönetimin bütçe gelirinin hem de kendisinin etkileneceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 

'Beyci halen atıl durumda'

Beyci Petrol Rafinerisi  Terör örgütü IŞİD'in uzun süre elinde bulundurduğu ülkenin en büyük rafinerisi Beyci'nin, Irak güvenlik güçlerinin kontrolünde bulunduğunu söyleyen Cihad, rafinerinin çatışmalardan dolayı büyük hasar gördüğünü ve halen atıl durumda olduğunu dile getirdi. Cihad, "Bakanlık olarak, içinde bulunduğumuz ekonomik krizden dolayı rafinerinin ancak küçük çaplı hasar gören bölümlerini onarmaya başladık" bilgisini verdi. 

Salahaddin iline bağlı Beyci kasabası ve Irak'ın en büyük rafinerisi, Irak güçleri tarafından geçen yıl ekim ayında terör örgütü IŞİD'ten geri alınmıştı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.