15 °C

Irak'ta IŞİD'e karşı ordu kuruldu

Irak'ta Selahattin ilini IŞİD'in elinden kurtarmak için farklı illerinden gönüllü olarak katılan vatandaşlardan oluşan bir ordu kuruldu.

Irak'ta IŞİD'e karşı ordu kuruldu

Irak'ta IŞİD'e karşı yeni bir güç kuruldu. Selahattin Valisi Raid El Cuburi, Tuzhurmatu'ya bağlı Süleyman Beg nahiyesinde Sünni Araplar tarafından kurulan Şehit Umeyye El Cbara ordusunu ziyaret etti.

IŞİD'e karşı kurulan bu güçte ülkenin farklı illerinden gönüllü olarak katılımcılar var. Selahattin Valisi Cuburi burada, Selahattin ilinin IŞİD'den tamamen arındırılması için operasyonların kapıda olduğunu söyledi. Süleyman Beg nahiyesinde eğitim almakta olan yeni ordunun içinde başta Selahattin ili olmak üzere diğer bazı illerden gönüllü vatandaşlar yer alıyor.

Vali El Cuburi, kurulan yeni askeri güce destek verdiklerini belirterek IŞİD'e karşı Selahattin ilindeki tüm aşiret güçlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti. Tuzhurmatu Kaymakamı Şella Abdil ise, Süleyman Beg nahiyesindeki eğitim merkezini ziyaret eden vali El Cuburi'ye teşekkür etti.  Selahattin İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Casim Cibara ise kurulan bu ordu içerisinde Türkmenlerin de aralarında olduğu farklı etnik ve mezhep gruplarından gönüllülerin yer aldığını, Selahattin ilinin IŞİD'ten kurtarılacağını söyledi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.