10 °C

”İran ya yükümllüklerine uyacak ya da izole olacak”

Clinton, İran'ın, ya uluslararası yükümlülüklerini yerine getireceğini ya da uluslararası toplum tarafından daha fazla izole edileceğini söyledi

”İran ya yükümllüklerine uyacak ya da izole olacak”

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın, nükleer programıyla ilgili önünde 2 tercih hakkı olduğunu, ya uluslararası yükümlülüklerini yerine getireceğini ya da uluslararası toplum tarafından daha fazla izole edileceğini ve baskı göreceğini söyledi.

Hillary Clinton, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) başkanlığını yaptığı ve kadınlar ile çocuklara karşı cinsel şiddeti yasaklayan kararın alınmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

Clinton, BM Güvenlik Konseyi'nin bugünkü toplantısında başkanlığını yapmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, konseyin aldığı kararın son derece önemli olduğunu ve BM'ye üye devletlerin kadınlara ve çocuklara karşı cinsel şiddetin önlenmesi üzerine gerekli önlemleri almalarını, ama tabii asıl önemli olanın bu çatışmaları da ortadan kaldırmak olduğunu bildirdi.

Kadınların dünyada çatışmaları çıkaran taraf olmadıklarını, ancak çoğu zaman silahlı çatışmaların kurbanı olduklarını vurgulayan Clinton, kadınların barışı sağlama ve koruma konusunda son derece büyük potansiyele sahip olduklarını kaydetti.

Clinton, Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone başkanlığındaki BM komisyonu tarafından hazırlanan ve Gazze Şeridi'nde ocak ayı başındaki operasyonda İsrail'i savaş suçları işlemekle suçlayan raporla ilgili bir soru üzerine, raporun tek taraflı olduğuna inandıklarını, İsrail kurumlarının rapordaki tavsiyelerle zaten ilgilenmekte olduklarını ve bu açıdan bakıldığında uluslararası sistemde bu raporu ele alması gereken kurumun BM İnsan Hakları Konseyi olduğunu söyledi.

İran

Yarın İsviçre'nin Cenevre kentinde İran ile Batılı devletler arasında İran'ın nükleer programıyla ilgili yapılacak toplantı öncesinde nasıl bir mesaj vermek istediğinin sorulması üzerine Clinton, Cenevre'de toplantının yapılmasını sabırsızlıkla beklediğini belirterek, İran'ın önünde tercih hakkı olduğunu söyledi. İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirten Clinton, bu yükümlülüklerin yalnızca nükleer tesislerini denetime açmak değil, aynı zamanda nükleer faaliyetlerini de durdurmak anlamına geldiğini dile getirdi.

Clinton, İran'ın bunu yapmaması durumunda uluslararası toplum tarafından iyice izole edileceğini ve daha çok baskıyla karşı karşıya kalacağını vurgularken, Cenevre'deki görüşmelerin sonucuyla ilgili şimdiden hüküm vermek istemediğini, ABD'nin uluslararası toplumun diğer üyeleriyle İran'a önündeki tercihleri açıklıkla göstermek için elinden geleni yaptığını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap