18 °C

İran'a nükleer muafiyet

İran'dan petrol ithalatı için verilen 180 günlük muafiyeti uzatmayan ABD, bu ülkeyle sivil nükleer çalışmalar için tanıdığı 180 günlük izni ise 90 gün süreyle uzattı.

İran'a nükleer muafiyet

ABD yönetimi, İran'la sivil nükleer çalışmalar kapsamında işbirliği yapan ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetini 90 günlüğüne uzattığını açıkladı.

Söz konusu muafiyetin süresi daha önce 180 gündü. ABD Dışişleri süredeki değişimin, İran üzerindeki baskıyı artırma hedefiyle örtüştüğünü belirtti.

Bu kapsamda Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere, İran'la sivil nükleer çalışmalar kapsamında 2015'ten bu yana süren projelerini devam ettirebilecek.

Ancak ABD yönetimi aynı açıklamasında, 4 Mayıs'tan itibaren İran'ın Buşehr Nükleer Santrali'nin mevcut reaktör ünitesi dışında genişletilmesine yönelik yardım ve destek faaliyetlerinin yaptırıma maruz kalabileceğini bildirdi.

Ayrıca, doğal uranyum karşılığında zenginleştirilmiş uranyumun İran dışına çıkarılmasına yönelik faaliyetlerin de bundan sonra ABD yaptırımlarının kapsamına girebileceği kaydedildi.

Petrolde muafiyet iptal edilmişti

İran üzerindeki baskıyı her geçen gün artıran Donald Trump yönetimi, geçen hafta, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeniden izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Bu kararla, ABD yaptırımlarından 2 Mayıs'a kadar 180 günlüğüne muaf tutulan Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan'ın muafiyetleri sona ermişti.

İran yasağının etkisi: Rafineriler yenilenmeliİran yasağının etkisi: Rafineriler yenilenmeli

Kaynak: AA