9 °C

IŞİD yüzünden 113 bin aile göç etti

Musul, Salahaddin, Diyala ve Kerkük illerinden 113 bin 316 aile göç etti

IŞİD yüzünden 113 bin aile göç etti

BAĞDAT - Irak’ın Musul, Salahaddin, Diyala ve Kerkük illerinden 113 bin 316 ailenin göç ettiği bildirildi. Irak Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Muhammed el-Huzai,  yaptığı açıklamada, Musul, Salahaddin, Diyala ve Kerkük illerinden, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün önderliğindeki çeşitli silahlı gruplardan kaçarak ülkenin orta ve güney illeri ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) göç eden aile sayısı, son resmi verilerine göre 113 bin 316’ya ulaştığını belirtti.

Huzai, Irak Kızılayı, göç etme zorunda kalan tüm ailelere insani yardımında bulunmaya devam edeceğini ifade ederek, ülkenin kuzey bölgelerine giden ailelerin durumları diğer kesimlerde yerleşenlerden daha kötü olduğuna dikkat çekti.

Bir süre önce terör örgütü IŞİD ile yerel silahlı militanların Türkmenlerin bulunduğu yerleşim birimlerini  ele geçirmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin Türkmen aile yerlerini terk etmişti.

Irak Kızılayı, geçen hafta 340'tan fazla Iraklı Hristiyan ailenin, IŞİD’in tehditleri nedeniyle Musul’dan göç ettiğini bildirmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.