11 °C

IŞİD'den ABD'li gazeteciye infaz

ABD ordusunun saldırılarına hedef olan IŞİD, Amerikalı gazeteci James Foley’nin başının kesildiğini gösteren bir video yayınladı. ABD resmi makamlarından henüz açıklama yapılmadı ancak gazetecinin ailesi, oğullarının ölümünü doğruladı

IŞİD'den ABD'li gazeteciye infaz

ANKARA - Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), maskeli bir militanının gazeteci James Wright Foley adıyla tanıttığı turuncu üniformalı kişinin boğazını kestiği videoyu “A Message to #America (from the #IslamicState)" adıyla YouTube sitesinde yayınladı. Obama yönetimi videoyu doğrulamaya çalışıyor. 

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, IŞİD militanları, kendilerine hava saldırısı düzenleyen Amerika’ya misilleme amacıyla, iki yıla yakın bir süredir rehin tutulan Amerikalı bir gazetecinin başını vahşice keserek öldürdü. 

IŞİD, maskeli bir militanının gazeteci James Wright Foley adıyla tanıttığı turuncu üniformalı kişinin boğazını kestiği videoyu “A Message to #America (from the #IslamicState)" adıyla YouTube sitesinde yayınladı. Videonun sonunda kurbanın kesik başı, gövdesinin üzerine bırakılmış görünüyor. Öldürülmeden önce kurbana, olanlardan Amerika’nın sorumlu olduğu yönünde bir mesaj okutturuluyor. 

Video henüz doğrulanmadı

Video ayrıca bitmeden hemen önce aynı maskeli militan, bir başka Amerikalı gazeteci, Steven Joel Sotloff olduğu bildirilen benzer üniformalı bir rehinenin ensesinden tutarak, Başkan Obama’ya sesleniyor ve “Bu Amerikan vatandaşının hayatı senin atacağın sonraki adımda” diye uyarıyor. Amerika'nın Irak'a müdahaleden vazgeçmesi istenen video bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. 

Facebook’ta açılan ve James Foley’nin serbest bırakılması çağrısında bulunan sitede de, videonun gerçek olup olmadığı doğrulanmıyor ve yalnızca sorularına yanıt arayan kişilerden sabırlı olmaları isteniyor. 

"Bu acımasız cinayetin doğru olması durumunda..."

Serbest fotomuhabir olan Foley, Suriye’de iç savaşı izlerken Kasım 2012’de kaçırılmıştı. Suriye'nin kuzeyinde çalışan Sotloff'tan da Temmuz 2013'ten bu yana haber alınamıyordu. 
Obama yönetimi videoyu doğrulamaya çalışıyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Caitlin Hayden da istihbaratçıların videoyu doğrulamaya çalıştığını bildirdi, "doğru olması durumunda bu acımasız cinayetin kendilerini dehşete düşürdüğünü" açıkladı. 

Son aylarda Irak ve Suriye’de önemli toprak kazanımları elde eden IŞİD militanları, ellerine geçirdikleri tüm tutsakları baş kesmeden çarmıha germeye kadar akıl almaz yöntemlerle öldürüyor. Şeriat hükümlerini uyguladığını iddia eden örgüt, sıklıkla toplu katliamlar da uyguluyor ve bunların videolarını yayınlıyor. 

Foley'nin ailesi oğullarının ölümünü doğruladı

Amerikalı gazeteci James Foley'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünce infaz edilirken çekilen görüntünün gerçek olup olmadığına ilişkin ABD resmi makamlarından henüz açıklama yapılmadı ancak gazetecinin ailesi, oğullarının ölümünü doğruladı.

Suriye'de görev yaptığı sırada Kasım 2012'den bu yana kendisinden haber alınamayan 40 yaşındaki Foley'nin serbest bırakılması için destek toplamak amacıyla kurulan "James Foley'yi Bulun" (Find James Foley) başlıklı Facebook sayfasında yayımlanan anne Diane Foley'in mesajında, "Oğlumuz Jim için hiç bu kadar gurur duymamıştık. O, Suriye halkının çektiği acıları dünyaya ifşa etmeye çalışırken hayatını verdi" ifadesi yer aldı.

Diane Foley, mesajına şöyle devam etti:

"(Foley'yi) Kaçıranlardan, geride kalan rehinelerin hayatlarını bağışlamalarını istirham ediyoruz. Jim gibi onlar da masum. Amerikan hükümetinin Irak, Suriye ya da dünyanın herhangi bir yerine dair politikaları üzerinde hiçbir kontrolleri yok."

"Obama'nın bugün konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor"

Öte yandan Amerikan haber ajansı AP'nin bir haberine göre, isminin açıklanmaması şartıyla konuşan Amerikalı yetkililer, videonun gerçek göründüğünü ve IŞİD militanları tarafından kafası kesilerek öldürülen kişinin James Foley olduğunu söylediler. Yetkililerden biri, ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün konuyla ilgili açıklama yapmasının beklendiği bilgisini verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.