6 °C

IŞİD'den Nevruz cezası

Terör örgütü IŞİD'in, Musul'da ateş yakarak nevruzu kutlayan 65 Kürt vatandaşa, 90 dolar para cezasının yanı sıra Kur'an-ı Kerim'den üç sure ezberleme şartı koyduğu belirtildi

IŞİD'den Nevruz cezası

Irak'ta, terör örgütü IŞİD'in kontrolünde tuttuğu Musul ilinde, ateş yakarak nevruzu kutlayan 65 Kürt vatandaşını cezalandırdığı bildirildi.  

Yerel ve güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Musul'un Nebi Yunus, Cezayir ve Faysaliye mahallelerinde Kürt vatandaşlar, nevruz ateşi yaktı. Ateşin üzerinden atlayarak eğlenen Musullu Kürtlerin nevruz kutlaması,IŞİD militanlarının baskınıyla yarıda kaldı. IŞİD, yakaladığı 65 kişinin her birine nevruzu kutlama yasağına uymadıkları gerekçesiyle 90 dolar para cezası verdiği, ayrıca Kur'an-ı Kerim'den üç sure ezberleme ve tövbe şartı koyduğu kaydedildi. 

IŞİD, Irak ordusunun çekilmesinin ardında 10 Haziran 2014'te ülkenin ikinci büyük ili Musul'u ele geçirdi. Musul'daki insani durum gittikçe kötüye gidiyor. Yakıt, elektrik, doğalgaz, gıda maddeleri ve temiz içme suyu gibi en temel insani ihtiyaçların karşılanamadığı Musul'da hak ve özgürlükler noktasında da IŞİD'in baskısı ağır şekilde hissediliyor.  

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.