İspanya makro hedeflerden vazgeçti

İspanyol hükümeti, makro ekonomik hedefleri erteledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MADRİD - İspanyol hükümeti, ekonomik kriz karşısında negatif yönde yapılan öngörüleri dikkate alarak, krizden çıkış sürecine esneklik getireceği düşüncesiyle makro ekonomik hedefleri erteleyip, ayrıntı vermeden yeni kesintiler olacağını açıkladı.
15 aydır iktidarda olan sağ görüşlü Halk Parti'sinin (PP) oluşturduğu İspanyol hükümeti bugün yaptığı olağan Bakanlar Kurulu toplantısında makro ekonomiye ilişkin "2013-2016 istikrar programı" ve "ulusal reform programı" adları altında iki farklı paket kabul etti. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria, Ekonomi Bakanı Luis de Guindos ve Maliye Bakanı Cristobal Montoro, basının karşısına çıkarak alınan kararlar ile ilgili bilgi verirken, özellikle işsizlik sorununa ilişkin soruların cevapsız kaldığı görüldü.

Hükümetin kararlarında en göze çarpan konu, daha önceden 2014 yılı için açıklanan kamu açığının yüzde 3'e düşürülme hedefinin iki yıl ertelenerek, 2016'ya kaydırılması oldu. Hükümetin tahminlerine göre, kamu açığı bu yıl yüzde 6,3, 2014'de yüzde 5,5, 2015'de yüzde 4,1 ve 2016'da yüzde 2,7 olacak. Hükümet, kamu açığını düşürme hedeflerindeki ertelemenin "Avrupa Komisyonu veya Uluslararası Para Fonu gibi kurumların yaptığı revizyonların çizgisine karşılık verdiğini" savundu.
Devlet maliyesinin sağlamlaştırılması sürecini daha esnek bir hale getiren İspanyol hükümeti, 2013 yılında ülke ekonomisinde yüzde 1,3'lük küçülme öngördü. İspanyol ekonomisinin 2014'den itibaren büyümeye geçeceğini tahmin eden hükümet, gayri safi yurt içi hasılanın 2014'te yüzde 0,5, 2015'de yüzde 0,9 ve 2016'da yüzde 1,5 büyüyeceği öngörülerinde bulundu. Hükümetin tahminlerinde bu yıl yüzde 2,5 oranında düşmesi beklenen iç tüketimin 2015'den itibaren artacağı da (yüzde 0,4) ifade edildi.

Ülkenin en büyük sorunu olan işsizliğin 2014'den itibaren azalmaya başlayacağını belirten hükümet, 2013 yılı sonunda işsizlik oranının yüzde 27,1 olacağını, bunun 2014'de yüzde 26,7, 2015'de yüzde 25,8 ve 2016'da yüzde 24,8'e ineceğini kaydetti. Hükümet, 2015 yılından itibaren istihdam yaratılmaya başlanacağını da öngördü.
Hükümet Sözcüsü Santamaria, "Gerilememek için reform yapma zamanı. Kamu açığını düşürmek için yapılan kesintilerin iyi olduğunu düşünmeye devam ediyoruz" dedi.
"İspanyollardan şu anda büyük fedakarlık istemeye gerek yok" diyen Santamaria, gelir vergisi veya katma değer vergisinde 2015 yılına kadar artış olmayacağını vadetti. Buna rağmen özel, çevre ve banka vergilerinde artış olacağı, özerk yönetimler ve belediyelerin bütçelerinde daha fazla kesinti yapmasının isteneceği duyuruldu.
Alınan kararları "İspanya için önemli bir gün" olarak yorumlayan Santamaria, İspanya'nın ekonomi stratejisini belirleyen bu kararların Avrupa Komisyonu'na gönderileceğini söyledi.

Bu arada verilen bilgilerde göze çarpan diğer başlık da, İspanya'ya gelecek yabancı yatırımcılara vize kolaylığı sağlanacağının açıklanması oldu.