13 °C

İsrail 'Suriyeli muhalifler'e yardım ediyor

İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya'alon, ülkesinin, radikal unsurları sınırından uzak tutmak için Özgür Suriye Ordusu ÖSO ve Suriye'deki diğer ılımlı muhalif gruplara yardım ettiğini belirtti.

İsrail 'Suriyeli muhalifler'e yardım ediyor

KUDÜS - İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya'alon, Haaretz gazetesine verdiği özel demeçte, Suriye’nin İsrail sınırına yakın bölgelerinde istikrarın bulunmadığını belirterek, "Buralar, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gibi daha ılımlı grupların kontrolü altında. Bu grupların, bizim bölge halkına sağladığımız insani yardımdan yararlandıkları sır değil" dedi.

Ya'alon, söz konusu yardımların sağlık hizmetleri, gıda ve kışlık malzemelerden oluştuğunu aktararak, "Bu yardımlar, daha radikal grupların sınırlarımıza ulaşmasının engellenmesi amacıyla yapılmaktadır" ifadesini kullandı.

İsrail, 1967'de Altı Gün Savaşları sırasında Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'ni işgal etmiş, 1973'te İsrail-Suriye arasında yaşanan Yom Kippur Savaşı sonrası Suriye, bu tepelerin yüzde 5'ini geri almıştı. BM Ateşkes Gözlem Misyonu (UNDOF), 1974'te iki ülke arasında tampon bölge oluşturmuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.