İsrail-Hamas hattında yoğun müzakereler: ABD ve Katar arabulucu

İsrail ile Filistinliler arasında esir takası ve Gazze'deki çatışmalara insani ara verilmesini içeren anlaşma için için ABD ile Katar'ın arabuluculuğunda yoğun görüşmelerin yürütüldüğü iddia edildi.

Haber Merkezi
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsrail devlet televizyonu KAN'a göre, Hamas ile İsrail arasında bir anlaşmaya varılması için dün ABD ve Katar arabuluculuğunda yoğun görüşmeler yapıldı.

Habere göre, görüşmelerde Hamas, söz konusu anlaşmanın, Gazze'ye yakıt girişi, ağır cezalara çarptırılan Filistinli mahkumların serbest bırakılması ve çatışmalara ara verilmesi konularını içermesini istedi.

İsrail Kanal 13 Televizyonu ise yetkili kaynaklardan aktardığı haberinde, esir takasıyla ilgili ciddi bir anlaşma üzerinde müzakere yürütüldüğünü aktardı.

Haberde, söz konusu anlaşma gerçekleşirse, Filistinli güvenlik mahkumlarına karşılık Hamas'ın elindeki İsrailli esrilerin serbest bırakılacağı, Gazze'ye yakıt girişine izin verileceği ve çatışmalara birkaç gün ara verileceği kaydedildi.

Tel Aviv hükümeti daha önce, İsrailli esirlerin serbest bırakılması şartıyla çatışmalara insani ara verilmesini kabul edebileceğini açıklamıştı.