23 °C

İsrail'de koalisyon için anlaşmaya varıldı

Barak ve Netanyahu, dün gece bir ön protokolde uzlaştılar

İsrail'de koalisyon için anlaşmaya varıldı

 

TEl AVİV - İsrail'de 10 Şubat'ta yapılan genel seçimlerin ardından hükümeti kurma görevini alan Likud lideri Binyamin Netanyahu, İşçi partisi Başkanı Ehud Barak ile koalisyon için anlaşmaya vardı.

Dün, bütün geceyi karşılıklı koalisyon protokolu üzerinde çalışarak geçiren iki parti temsilcileri, bir ön protokolde uzlaştılar. Protokol, İşçi partisinin bugün toplanacak kongresinin onayına sunulacak.

İşçi partisinin mevcut 13 milletvekilinden 7'si, partinin Netanyahu başkanlığındaki bir koalisyonda yer almasına şiddetle karşı çıkıyor.

Üzerinde uzlaşılan protokole göre, Orta Doğu barışı ve işbirliği için kapsamlı bir plan hazırlanacak; barış görüşmelerine devam edilecek ve halihazırdaki barış anlaşmalarına da uyulacak. Yine, kurulacak İsrail hükümeti, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin ve Filistinlilerin yasa dışı inşaatlarının önlenmesine yönelik yasaların uygulanmasını sağlayacak.

İki parti arasında imzalanan ön protokol, İşçi partisi lideri Ehud Barak'ın tüm siyasi ve savunma ile ilgili kararlarda yer almasını öngörüyor. Netanyahu, kendi döneminde İşçi partisine Knesset'teki (İsrail parlamentosu) Savunma ve Dışişleri Komisyonunun başkanlığını da söz verdi.

Taraflar, emekliler ve diğer sosyal konularda iyileştirmeler için de uzlaştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap