12 °C

İsveç benzinli araçları yasaklayacak

Bakanlar, benzinli araçların çevreye zarar verdiğini, hükümetin sert tedbirler alması gerektiğini vurguladı

İsveç benzinli araçları yasaklayacak

 

 

STOCKHOLM - İsveç'te koalisyon ortağı Merkez Partisinin 4 bakanı, ülkede benzinle çalışan araçların 2025, evlerdeki akaryakıtla ısıtma sistemlerinin de 2020 yılına kadar yasaklanmasını istedi.

Dagens Nyheter gazetesine görüşlerini açıklayan parti lideri, Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı Maud Olofsson, Çevre Bakanı Andreas Carlgren, Tarım Bakanı Eskil Erlandsson ve Bayındırlık Bakanı Osa Torstensson, benzinle çalışan araçların çevreye verdiği zararın dikkate alınması ve hükümetin sert tedbirler alması gerektiğini ifade etti.

Enerji politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten bakanlar, benzin yerine elektrikle çalışan araçların kullanılmasını ve şehirler arasında elektrikle çalışan hızlı trenlerin devreye sokulması amacıyla rayların yeniden düzenlenmesini önerdi.

Evlerde de elektrikli ısıtmanın tercih edilmesini isteyen bakanlar, bu amaçla elektriği tercih edecek vatandaşlara devlet desteği verilmesinden söz etti.

Bakanlar, biyogaz ve rüzgar enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla yeni projeler oluşturulmasını da istedi.

Öte yandan Çevre Bakanı Anders Carlgren, benzinle çalışan araçlardan daha yüksek vergi alınmasını önerdi.

Çevre Bakanı, önerisinin, çevreye daha az zarar veren, elektrik ve biyogazla çalışan araçların kullanımını özendirmeyi amaçladığını belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.