13 °C

İtalya'dan IKBY'ye silah yardımına onay

İtalya Dışişleri Bakanı Mogherini, IŞİD'in sadece Bağdat için değil, bütün dünya için tehdit olduğunu belirtti

İtalya'dan IKBY'ye silah yardımına onay

ROMA - Çift kanatlı parlamenter sistemle idare edilen İtalya’da parlamentonun üst kanadı Senato ile alt kanat; Temsilciler Meclisi’nin Savunma ve Dışişleri komisyonları, hükümetin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) silah yardımı yapmasına onay verdi.

İtalyan parlamenterler, yaz tatillerini yarıda keserek Senato ve Temsilciler Meclisi’nin Savunma ve Dışişleri Ortak Komisyonu'nda, Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümetinin Irak’a silah göndermesini görüştü.

Komisyonda hükümet adına söz alan Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, Irak’ta sivillerin, Hristiyan, Yezidi ve Müslümanların hayati risklerinin olduğunu belirterek, yaşanan insani trajediye cevap vermenin siyasi olduğu kadar ahlaki bir görev olduğunu söyledi.

Mogherini, “Irak’a askeri yardımlar zaruri ama bunlar uzun vadeli çözüm değil” dedi. "IŞİD sadece Bağdat için değil bütün dünya için tehdit" diyen Mogherini, IKBY'nin silah talebine yanıt vermek için Avrupa’dan başlamak üzere siyasi çerçeve oluşturma kararlığında olduklarını ve Vatikan ile de çok sıkı temas içinde olduklarını belirtti.

Mogherini, bugüne kadar Irak’ın kuzeyine, evlerini terk etmek durumunda kalan binlerce kişi için insani yardım taşıyan 6 uçak gönderdiklerini de açıkladı.

Depolarda bekleyen mühimmat gönderilecek

Savunma Bakanı Pinotti de “İtalya, Kürt peşmergelere otomatik silah ve mühimmat sağlamaya hazır” derken, ulusal orduya yönelik silah yardımında bulunmayı parlamentoya danışacaklarını ifade etti.

Pinotti, AB Konseyi’nin geçen 15 Ağustos’ta aldığı karar doğrultusunda hareket ettiklerini anlattı ve İtalya’nın AB içindeki partnerlerinden İngiltere ve Fransa’nın silah göndermeye çoktan başladığını, Almanya’nın da bunu değerlendirdiğini söyledi.

Bakan Pinotti, "silahların yeni alınmış ya da İtalya’nın aktif olarak kullandığı silahlar olmadığının altını çizdi ve gönderilmesi planlanan silahların depolarda bekleyen mühimmat olduğunu, bunun da İtalya’ya maliyetinin sıfır olduğunu" dile getirdi.

Savunma Bakanı, parlamento komisyonlarının hükümetin tasarısına destek vermesi durumunda silah gönderme işleminin birkaç gün içinde nihayete erdirileceğini de ifade etti.

Senato ve Temsilciler Meclisi’nin savunma ve dışişleri ortak komisyonunda bakanları dinleyen muhalefet partilerinden 5 Yıldız Hareketi, Irak’a silah göndermeyi utanç verici bir tercih olarak nitelendirerek, buraya gönderilecek silahların idare edilemeyeceği ve silah pazarlarının eline düşme riski olduğundan sözetti. Bakan Pinotti ise silahların başka ellere gitmemesi için muhataplarıyla sıkı kontroller çerçevesinde yakın işbirliği içinde olacaklarını kaydetti.

Bir diğer muhalif parti Sol-Ekoloji ve Özgürlük (SEL) de Kürtlere silah göndermeye karşı olduğunu açıkladı.

12'ye karşı 56 kabul oyu

Senato ve Temsilciler Meclisi’nin savunma ve dışişleri komisyonlarının ortaklaşa yaptıkları hükümet tasarısı üzerindeki görüşmelerin ardından ayrı ayrı oylama yapıldı.

Iraklı Kürtlere silah yardımına onay veren hükümet tasarısı için ilk olarak Senato Savunma ve Dışişleri Komisyonu’nda oylamaya gidildi ve 4’e karşı 27 oyla hükümet tasarısı kabul edildi.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin savunma ve dışişleri komisyonunda yapılan aynı hükümet tasarısı üzerindeki oylamada da, silah göndermek isteyen hükümet lehine 12’ye karşı 56 kabul oyu çıktı.

Böylece ülkede parlamentonun her iki kanadının komisyonları da hükümete onay verirken, İtalyan basınında askeri yardım transferinin ilerleyen günlerde başlayabileceği ifade edildi.

IKYB'ye silah yardımının parlamentoda onayladığı dakikalarda Irak’a günübirlik ziyaret gerçekleştiren İtalya Başbakanı Matteo Renzi de “Avrupa, bugünlerde Irak’ın yanında olmalı yoksa Avrupa olmaz” dedi.  

IKBY'den teşekkür 

Öte yandan,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), IŞİD'le mücadelelerinde hava operasyonlarıyla destek veren ABD ile bölgeye askeri ve insani yardımda bulunan ülkelere teşekkür etti.

Hükümetin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, "Kürdistan Bölgesel Hükümeti olarak ABD Başkanı Barack Obama’ya, karanlık güç IŞİD’e karşı verdiği hava saldırısı desteğinden dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz" ifadeleri kullanıldı.  

''IŞİD'in ilerlemesi halinde Kürt bölgesindeki halka ve azınlık gruplara yönelik toplu katliam gerçekleştirme ihtimalinin olduğu'' belirtilen açıklamada, ABD’nin hava operasyonu desteğiyle örgütün durdurulduğu kaydedildi. 

 Açıklamada Türkiye, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada, Norveç, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Avusturya, Japonya, Ürdün ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve uluslararası yardım kuruluşlarına da desteklerinden dolayı teşekkür edildi.

IŞİD’in saldırılarının "vahşice"  olarak nitelendirildiği açıklamada, Sincar ilçesinde yaşananlar, Saddam Hüseyin dönemindeki "Halepçe Katliamı"na benzetildi.

IKBY açıklamasında, evlerinden edilen Iraklılara her türlü insani yardım ve korumanın sağlanacağı da vurgulandı.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.