Ivanka Trump, Kongre baskını komitesine ifade verecek

ABD’de Kongre baskınını soruşturan Komite, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump’ı ifade çağırdı.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

6 Ocak 2021’deki kanlı Kongre baskınını soruşturan ABD Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, Ivanka Trump’ın soruşturmada işbirliği yapmasını istediği bir mektup yayınlayarak, Trump’ın kızı ve danışmanı olan Ivanka Trump'ı ifadeye çağırdı. Komite, Ivanka Trump'a gönderdiği ve ifade çağrısı yaptığı mektubunda, "Komite, eski ABD Başkanı Trump ve dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında 6 Ocak’ta geçen ve sizin de şahitlik ettiğiniz konuşmanın detaylarını öğrenmek istiyor" ifadesine yer verdi.

Ivanka Trump, Trump ailesinden Kongre baskını soruşturması hakkında komiteye ifadeye çağırılan ilk isim oldu.

Ne olmuştu?

ABD’de aşırı sağcı gruplar ve Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020’deki ABD Başkanı Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçimlerinin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı. Baskında, protestocular ve güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda 1’i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmiş, 140 polis ise yaralanmıştı. Halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, geçtiğimiz yılın Şubat ayında Senato'da yapılan oylamada aklanmıştı. Eski başkan Trump, iki kez azil istemi ile yargılanan ilk başkan olmuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir
ABD