31 °C

Japon destroyerleri ABD filosuna eşlik edecek

Trump'ın Kuzey Kore uyarısının ardından bölgeye hareket eden ABD Deniz Kuvvetleri filosuna Japon savaş gemileri de katılacak.

Japon destroyerleri ABD filosuna eşlik edecek

ABD ve Kuzey Kore gerginliği sonrası Japon Deniz Kuvvetleri'ne bağlı destroyerlerin ABD uçak gemisi USS Carl Vinson'a eşlik etmesi bekleniyor.

The Guardian Gazetesinin haberine göre isminin açıklanmaması kaydıyla Japon Kyoda Haber Ajansına konuşan bir kaynak Japon Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemilerinin, Kuzey Kore’nin yeni bir nükleer füze denemesine gözdağı vermek amacıyla bölgeye hareket eden USS Carl Vinson uçak gemisine katılmak üzere Doğu Çin Denizi’ne girdiğini söyledi.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın önceki gün Kuzey Kore’yi tehdit ettiği tweetlerden sonra dün Trump ile bir telefon görüşmesi yapan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ‘‘Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasından, yarımadada barış ile istikrarın korunması için sorunun barışçıl yollardan çözüme bağlanmasından yana olduğunu’’ belirterek ABD'yle söz konusu sorun üzerinde temasta bulunmaya hazır olduğunu söylemişti.

Siyasi gözlemciler Kuzey Kore’nin Kim İl-Sung’un doğumunun 105. Yıldönümünü, "nükleer etkinlik"lerde bulunarak selamlamak isteyebileceğine dikkat çekerek, nisan ayının Kuzey Kore'nin yeni nükleer testleri için yüksek riskli bir dönem olarak görüldüğü değerlendirmesinde bulundular.

Çin Komunist Partisi’nin İngilizce yayımlanan resmi yayın organı Global Times Gazetesi'nin dün yayımlanan başyazısında da Kore Yarımadası’nda yükselen nükleer gerginlik ele alınarak Kuzey Kore, provokasyonlara son vermesi konusunda uyarılmıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap