21 °C

Kanada ve ABD ordusu birleşecek iddiası

ABD ve Kanada’nın, iki ülke ordularının birleştirilmesi için uzun süredir görüşmeler yaptıkları iddia edildi

Kanada ve ABD ordusu birleşecek iddiası

ABD ve Kanada Genelkurmay Başkanlarının, iki ülke ordusunun birleştirilmesi için görüşme yaptıkları iddia edildi.

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC, "Bilgi Edinme Kanunu" kanunu çerçevesinde başvurduğu Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı'ndan, ABD ve Kanada Genelkurmay Başkanlarının, iki ülke ordusunun birleştirilmesi için görüşme yaptıklarını doğrulayan brifing notları ve bilgilere ulaştıklarını bildirdi.

CBC'de James Cudmore imzası ile yeralan habere göre, projenin gerçekleşmesi için ilk adımda Kanada-ABD Entegre Kuvvetleri (Canada-U.S. Integrated Forces - CAN-US IF) adı altında hava, kara, deniz ve özel operasyon birlikleri kurulması öngörülüyor. Bu birliklerin Kanada dışındaki sıcak nokta operasyonlarında tek bir komuta altında yönetilmesi benimsenirken, halen aktif olarak çalışan Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD)'nın da, aynı çatı altında çalışması esas alınıyor.

Operasyonlarda birlikte hareket ediyorlar

Birleşmenin ana temasının "ülke savunması" olduğu kaydedilen bakanlık notlarında iki ülke ordularının birleşmesine ilişkin planın, halen ikisi de emekli olan ABD ve Kanada Genelkurmay Başkanları arasında da görüşüldüğü belirtildi.

Haberde dönemin ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey ile Kanada Genelkurmay Başkanı Tom Lawson'ın, konuyu 2013 yılının Ekim ayında gerçekleştirdikleri görüşmede ele aldıkları ifade edildi.

Görüşmelerin başlama noktası olarak da, iki ülkenin bugüne kadar Afganistan ve Irak başta olmak üzere uluslararası birçok operasyonda birlikte olması gösteriliyor.

Hükümetin konudan haberi yok

CBC'ye brifing notlarını ve konu hakkındaki bilgileri veren Kanada Ulusal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Daniel Proussalidis, konuya ait bilgi ve belgelerden hükümetin ve bakanın haberleri olmadığını söyledi.

Sözcü Daniel Proussalidis açıklamasında, "Hükümet, kuvvetlerin entegrasyonu konusu ile ne ilgilendi ne de sürecin yönetimine katıldı" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap