Kanada'da ilk kez bir bebeğin yemek borusu mıknatısla tutturuldu

Tıp dünyasında ilk kez gerçekleştirilen bir operasyonla, doğuştan kusurlu bir bebeğin yemek borusunun alt ve üst kısımları mıknatısla birbirine tutturuldu.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kanada'nın Montreal kentindeki Çocuk Hastanesi'nde gerçekleştirilen operasyon, Henryk Deneen isimli 33 haftalık doğan bir bebeğe uygulandı. Bebekte özofagus atrezisi adı verilen ve özofagusun bir kısmının eksik olduğu belirtildi.

Özofagus atrezisi ile doğan çocukların yemek yiyemediği veya yutamadıkları hatırlatılarak, bu durumdaki bebeklere 3 aylık olduktan sonra operasyon yapılabildiği ve cerrahi operasyonla yemek borusunun üst ve alt kısımları arasındaki boşluğun bağlandığı bildirildi.

Bebek Deneen'in yemek borusunun eksik kısmının çok büyük olduğunu gören operasyon ekibinin, daha önce hiç denenmemiş bir hibrit prosedür geliştirdikleri belirtildi.

Buna göre doktorlar, cerrahi olarak Deneen'in karnına girecek, midesinin bir kısmını göğsüne doğru çekecek ve ardından organların uçlarını birbirine doğru germek için iki mıknatıs bağlayacaktı.

Ekip ayrıca bebeğin yemek yemesine yardımcı olmak için el yapımı bir de stent geliştirdi.

Yüksek risk taşıması nedeniyle operasyon ve detayları ile ilgili Kanada Federal Sağlık Bakanlığından da onay alan ekibin ameliyatı 10 saat sürdü.

Ameliyat sonrası bir hafta boyunca röntgenlerle kontrol edilen mıknatısların çalışması, Deneen'in ailesini sevince boğdu.

Bu konularda ilginizi çekebilir