12 °C

”Karabağ'da barış yolunu tercih ediyoruz”

Clinton, Yukarı Karabağ'da çatışmayla ilgili olarak "Bunlar 1994 Ateşkes Anlaşması'nın kabul edilemez ihlalleridir" dedi.

”Karabağ'da barış yolunu tercih ediyoruz”

BAKÜ- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "ABD, Karabağ sorununun çözümünde barış yolunu tercih etmektedir" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, uluslararası Haydar Aliyev Havalimanı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Memmedyarov, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'la, Yukarı Karabağ sorunu, enerji güvenliği, bölgesel konuların görüşüldüğünü ifade ederek, "Bu ziyaret çok önemli bir ziyaret olmuştur" dedi.

Clinton, Azerbaycan-ABD ilişkilerinin geliştiğini belirterek, Azerbaycanlı beş gencin bugün ABD'ye gittiklerini öğrendiğini ve mutlu olduğunu söyledi. Clinton, bu durumun çok güzel olduğunu kaydederek, "Ümit ediyorum ki Amerikalı gençler de Azerbaycan'ı ziyaret etsin" dedi.

Aliyev ile görüşmesinde bölgesel güvenlik konularını ele aldıklarını belirten Clinton, "ABD, Karabağ sorununun çözümünde barış yolunu tercih etmektedir" diye konuştu.

Barışa giden son adımların zor olduğunu hatırlatan Clinton, zor olmasına karşı bu yolun mümkün ve gerekli olduğunu söyledi.

Basın mensuplarının, "İki hafta önce meydana gelen ateşkes ihlali sonucu bir Azeri askerinin cenazesinin Ermeni tarafında kalması konusunda ABD'nin yardımı olur mu?" sorusuna Clinton, bu konu hakkında Ermeniler'le görüşeceğini ifade etti.

Basın mensuplarının, 1992 yılından beri Azerbaycan'a uygulanan, ekonomik yardımları kısıtlayan "907. madde" nin kaldırılmasına ilişkin düşüncesini sorması üzerine Clinton, ABD Başkanı Barack Obama'nın maddenin yürürlükten kaldırılmasına yönelik çalışmalarının olduğunu söyledi.

Clinton, Sarkisyan'la biraraya geldi

Clinton, Ermenistan ve Azerbaycan'dan, aralarındaki toprak sorununu barışçıl biçimde çözmelerini istedi.

Azerbaycan'ı ziyaretinden sonra komşu Ermenistan'ın başkenti Erivan'a geçen Clinton, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bir araya geldi ve akşam yemeği yedi.

Sarkisyan, Yukarı Karabağ sorununun ülkesi için en önemli konu olduğunu söyledi. Clinton'ın Azerbaycan ziyaretinde de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev benzer ifadeleri kullanmıştı.

Clinton düzenlenen basın toplantısında, Haziran ayının ortalarında Yukarı Karabağ sınır hattında dört Ermeni asker ile bir Azeri askerin öldüğü çatışmayla ilgili olarak Azerbaycan'ı eleştirdi. Clinton, "Bunlar 1994 Ateşkes Anlaşması'nın kabul edilemez ihlalleridir" dedi.

Clinton, Ermenistan ile Azerbaycan'ın nihai görüşmelere geçmeden önce, güç kullanma ya da güç kullanma tehditleri dahil, aralarındaki sorunları çözmeleri için temel ilkeler oluşturmaları konusunda anlaşmaları gerektiğini vurguladı. Clinton, Ermenistan ve Azerbaycan'dan, aralarındaki toprak sorununu barışçıl biçimde çözmelerini istedi.

Türkiye'den Ermenistan ile diplomatik ilişki kurma anlaşması konusunda ileri adım atmasını isteyen Clinton, öncelikle Azerbaycan ile Ermenistan'ın aralarındaki sorunları çözmeleri şartını koşan Türkiye'ye karşı, Ermenistan'ın anlaşmayı onaylamak için ileri adım atmaya istekli olduğunu bildirdiğini ifade etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.