8 °C

Katalonya'da parlamento 26 Ekim'de toplanacak

Katalonya yerel parlamentosu, İspanya hükümetinin kararını görüşmek için 26 Ekim'de toplanacak. İspanyol basınına göre, Katalonya Başkanı Puigdemont, bağımsızlık ilanını yerel parlamentoda oylamaya sunmayı düşünüyor.

Katalonya'da parlamento 26 Ekim'de toplanacak

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetim hükümeti, bağımsızlık yanlısı girişimlerinde ısrarcı olmayı sürdürüyor.

Katalonya yerel parlamentosu divan üyeleri, yaptıkları toplantıda, İspanya hükümetinin anayasanın 155. maddesini uygulayarak Katalonya yerel hükümetini feshetme ve en fazla 6 ay içinde erken yerel seçime gitme kararını görüşmek üzere 26 Ekim Perşembe günü Genel Kurulun toplanması kararı aldı.

Merkezi hükümetin aldığı 155. maddeyle ilgili kararın, Senatoda görüşülüp oylanmasının öngörüldüğü 27 Ekim'den bir gün önce Katalonya yerel parlamentosunun toplanacak olması dikkat çekti.

İspanyol basınında yapılan yorumlarda, Katalonya özerk yönetim hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont'un 10 Ekim'de ayrılıkçı 72 milletvekilinin imzaladığı bağımsızlık ilanını yerel parlamentosunda oylamaya sunmayı düşündüğü, azınlık hükümetine destek veren Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisinin de bu konuda ısrarcı olduğu savunuldu.

Bu arada Katalonya özerk yönetiminde iktidarda olan "Junts per Si" (Evet için Birlik) ittifakının Parlamento Grup Başkanı Lluis Corominas, Katalan parlamentosunda gazetecilere yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin 155. maddeyi uygulama kararını "Diktatör Franco döneminden bu yana Katalan kurumlarına yapılmış en büyük şiddet ve İspanya ile Katalonya arasında çatışma arama girişimi" olarak yorumladı.

Corominas, "İspanya devleti tarafından geçmişte görülmemiş bir saldırıya karşı Katalan parlamentosunu koruyacağız." dedi.

"Sivil itaatsizlik" çağrısı

Katalonya'daki azınlık hükümetine dışarından destek veren ayrılıkçı ve aşırı sol görüşlü Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisi de yazılı açıklama yaparak Katalonya parlamentosunun en kısa zamanda bağımsızlık ilanını oylamasını istedi.

İspanya hükümetinin 155. maddeyi uygulama kararıyla "Katalonya için kilit bir haftaya girildiğini" ifade eden CUP, Katalan halkına "şiddet içermeyen bir mücadeleyle, yüksek katılımlı sivil itaatsizlik" çağrısı yaptı. Merkezi hükümetinin aldığı kararla "sadece bağımsızlık yanlılarına değil tüm Katalanlara saldırdığını" savunan CUP, "sivil itaatsizlik" için her gün yeni bir girişim duyuracaklarını belirtti.

Öte yandan, İspanya hükümeti, Katalonya parlamentosunun atacağı yeni bir adım karşısında Senatoya gönderilen 155. maddenin içeriğinin değiştirilebileceğini duyurdu. İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, "Hafta içinde yaşanacak yeni gelişmelere ve Katalonya parlamentosunda alınacak olası yeni kararlara göre hükümet ve Senato, şimdiye kadar açıklanmış olan 155. maddenin içeriğiyle ilgili değişiklikler yapabilir." ifadelerini kullandı.

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı çıkan "Katalan Sivil Toplumu" adlı dernek de "yasalar içinde diyalog, birlikte yaşam ve demokrasi" başlığı altında gelecek pazar Barselona kentinde gösteri yapılacağını duyurdu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.