11 °C

Kerry'den önemli 'Türkiye' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ""ABD ve Türkiye, Suriye sınırının kapatılmasında nasıl işbirliği yapılacağı konusunda istişarelerde bulunacak" dedi.

Kerry'den önemli 'Türkiye' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, NATO ülkelerinin IŞİD ile mücadeleye askeri desteklerini hızlandırmaya hazır olduğunu söyledi.

Kerry, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından basına yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'le mücadeleye değindi.

Toplantıda, ittifak üyelerinden, IŞİD'e karşı mücadelede desteklerini hızlandırmalarını ve Irak ile Suriye'deki örgüt hedeflerini vurmada daha fazlasının yapılmasını istediğini kaydeden Kerry, "NATO müttefikleri IŞİD'le mücadeledeki desteklerini hızlandırmaya hazır" dedi. 

Kerry, hangi ülkenin nasıl bir katkı sağlayacağını açıklamazken, ittifak üyelerinin yeni planlarla gelebileceğini kaydetti.

"ABD ve Türkiye, Suriye sınırının kapatılması için istişarede bulunacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Paris'teki toplantıda Suriye sınırının güvenli hale getirilmesini görüştüklerini hatırlatan Kerry, "Cumhurbaşkanı Erdoğan (bu konuya) tamamen bağlı" dedi. 

Kerry, bu noktada IŞİD'e karşı sınırın geri kalanının kapatılmasını garanti altına almak için Türkiye'nin diğerleriyle koordinasyon halinde çalışmaya devam edeceğini ifade ederek, "ABD ve Türkiye, Suriye-Türkiye sınırının kapatılması için hava ve kara güçlerinin nasıl işbirliği yapacağına dair istişarede bulunacak" diye konuştu. 

İngiltere, IŞİD'e karşı Irak'ta yürüttüğü hava saldırılarını Suriye'ye de genişletmeye hazırlanırken, Almanya da Suriye'de görev yapacak keşif uçakları, bir fırkateyn ve bir yakıt ikmal uçağı için yaklaşık bin 200 askerin bölgeye gönderileceğini açıklamıştı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.