10 °C

Komşu'da polis ile eylemciler çatıştı

Yunanistan'ın başkenti Atina’da, ülkedeki hapishanelerde açlık grevi yapan hükümlülere destek amacıyla gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı.

Komşu'da polis ile eylemciler çatıştı

Yunanistan'ın başkenti Atina’da Atina Üniversitesi önünde toplanan ve kendilerini "iktidar karşıtı anarşist" olarak adlandıran yaklaşık bin kişilik grup, sloganlar eşliğinde parlamentoya kadar yürüdü. Parlamento önünde gösteri yapan eylemciler burada bulunan meçhul asker anıtına ve meclisin avlu duvarlarına "Çiçekler", "Cezaevleri yakılsın" ve "Demokrasiye savaş" şeklinde sloganlar yazdı.

Gösteri sırasında yüzleri maskeli kişilerin saldırısına uğrayan çevredeki bazı dükkan ve iş yerlerinin camları kırıldı.

Parlamento önündeki gösterinin ardından Teknik Üniversite önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Sturnaras Caddesi'nde barikatlar kurarak, park halindeki iki otomobili ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Üniversite binasının çevresindeki ahşap duvarı da ateşe veren eylemcilerin polise molotoflu ve taşlı saldırıda bulunması üzerine gerginlik yaşandı.

Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı.

Gece saatlerine kadar süren gösteriler sırasında kent merkezindeki bazı caddeler trafiğe kapandı.

Yunanistan’da, F tipi cezaevlerinin kapatılmasını ve cezaevlerinde açlık grevi yapan mahkumların tahliye edilmesini talep eden iktidar karşıtları, daha önce de meclis avlusuna girerek gösteri yapmıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap