17 °C

Körfez sermayesi 1 Kasım'a kilitlendi

LMG Global DWC Üst Yöneticisi İlgar, "Körfez sermayesi 1 Kasım'a kilitlendi. 1 Kasım'da istikrar devam ederse o ılımlı hava ile bir süre daha gideriz yabancı da gelmeye devam eder" dedi.

Körfez sermayesi 1 Kasım'a kilitlendi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un himayesinde düzenlenen Yatırım Kongresinin Türkiye'deki tek yetkili firması LMG Global DWC Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan İlgar, Körfez sermayesinin Türkiye'de siyasi istikrara odaklandığını belirterek, "Oldukça durağan bir döneme girildi. Körfez sermayesi 1 Kasım'a kilitlendi" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İlgar, Körfez sermayesinin Türk gayrimenkul sektörüne ilgisinin seçim sonrası dönemde azaldığını söyledi. İlgar, "Seçim sonrası aynı zamanda yaz ve ramazana denk geldiğinden oldukça durağan bir döneme girildi. Akabinde yeni seçim kararı da bunu perçinledi. Bireysel yatırımlar dahi azaldı. Körfez sermayesi 1 Kasım'a kilitlendi diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

"Katar sadece İngiltere'ye 33 milyar dolar gayrimenkul yatırımı yaptı"

Türk gayrimenkulcülerin kendini iyi ifade edemediğini anlatan İlgar, Avrupalı ülkelerin gayrimenkul yatırımı çekme konusunda çok daha profesyonel çalıştığını kaydetti. 

Avrupa ve Türkiye gayrimenkul sektörü paydaşlarının Körfez'deki aktivitesini mukayese eden İlgar, "Özellikle İngiltere, İspanya, Fransa gibi ülkeler ile kesinlikle aynı ligde değiliz. 2014 yılında sadece Katar sadece İngiltere'ye 33 milyar dolar gayrimenkul yatırımı yaptı. Biz bir yılda 5 milyar dolar henüz alamıyoruz bütün dünyadan, düşünün. Geliştiricileri bizimle iş birliği yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.

"İstikrar devam ederse yabancı gelmeye devam eder"

Gayrimenkulün kısa ve orta vadede Türkiye'nin lokomotif sektörü olmayı sürdürebilmesi için 1 Kasım seçimlerinin çok önemli bir viraj olduğuna dikkati çeken İlgar, "Birçok firma bu süreçte piyasada zor günler yaşayabilir. Kredi ile iş yapan ki bir çoğu krediler ile dönüyor, zor durumda kalabilir. 1 Kasım'da istikrar devam ederse o ılımlı hava ile bir süre daha gideriz yabancı da gelmeye devam eder" ifadelerini kullandı.

LMG Global olarak Londra, Cidde, Katar ve İstanbul ofislerini Dubai'den yönettiklerini aktaran İlgar, Türk müteahhitlerine profesyonel pazarlama tavsiyesinde bulundu. İlgar, "Körfez gerçekten büyük bir pazar. Özellikle Suud ve Katar. Ciddi iş yapan ve yapmak isteyen geliştiriciler ile iş birliği yapmayı ve yatırımcı portföyümüzü onlara açmayı hedefliyoruz. Türk gayrimenkul sektörünün geleceği için buradaki, yani Körfez'deki sermayeyi Türkiye'ye çekmeliyiz. Bunu profesyonel iş esaslarına uygun çalışırsak başarabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap