6 °C

Körfez ülkeleri yatırımları Türkiye'ye kayabilir

Petrol fiyatlarının aşırı düşmesi nedeniyle Körfez bölgesindeki İslami sermayenin yatırım kararlarında farklılaşma olacağına işaret eden DinarStandard CEO'su Shikoh, yatırımlarda Türkiye gibi hızla gelişen İslam ekonomilerine daha fazla yer verilmesinin b

Körfez ülkeleri yatırımları Türkiye'ye kayabilir

DinarStandard Üst Yöneticisi (CEO) Rafi-uddin Shikoh, "Körfez bölgesindeki İslami sermayenin yatırım kararlarında farklılaşma olacak. Yatırımlarda Türkiye gibi hızla gelişen İslam ekonomilerine daha fazla yer verilmesi bekleniyor" dedi. 

Merkezi New York'ta bulunan araştırma ve danışmanlık firması DinarStandard tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Shikoh, 2-3 Mart 2015 tarihlerinde Bahreyn'de düzenlenecek "Global Islamic Investment Gateway" konulu konferansta İslam ülkeleri için yeni bir yatırım modelinin tanıtımını gerçekleştireceğini belirtti. 

Yatırımlarda hızla gelişen İslam ekonomileri öne çıkacak

Petrol fiyatlarının aşırı düşmesi nedeniyle Körfez bölgesindeki İslami sermayenin yatırım kararlarında farklılaşma olacağına işaret eden Shikoh, yatırımlarda Türkiye gibi hızla gelişen İslam ekonomilerine daha fazla yer verilmesinin beklendiğine dikkati çekti. 

Bisco Misr'ın Kellogs'a satılması, İslam ekonomilerine duyulan yatırım iştahının göstergesi

Shikoh, İslam ekonomilerinin, atılımcı iş ruhuna sahip genç nüfusları ve uzun vadeli güçlü dinamikleriyle global çapta zengin bir profile sahip olduğunun görüleceğini vurgulayarak, "Mısırlı kek ve bisküvi firması Bisco Misr'ı satın almak için verilen mücadeleye küresel gıda devi Kellogs öncülük etti. Bisco Misr'ın Kellogs'a satılması işlemi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki İslam ekonomilerine duyulan uluslararası yatırım iştahının göstergesi" görüşünü ifade etti. 

Müslüman ülkelerin geniş tabana yayılan ve hızla büyüyen genç nüfusları olduğuna değinen Shikoh, Türkiye, Endonezya ve Fas'tan Körfez ülkelerine kadar pek çok İslam ekonomisinde büyük çaplı altyapı yatırımlarının yanı sıra bu ülkelerin farklılaşan harcama kalemlerinin de hızlı büyümelerine katkı sağladığını aktardı. 

Küresel İslami pazar sahası  57 ülke tarafından temsil ediliyor

İslam ekonomilerinin birbiriyle bağlantılı doğal bir yapıda olduğunun altını çizen Shikoh, küresel İslami pazar sahasının, nüfuslarının çoğunluğu Müslüman olan İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye 57 ülke tarafından temsil edildiğini kaydetti. 

İslam Kalkınma Bankası üye 56 ülkeye, 150 milyar dolar sermaye sağladı

Shikoh, islam ekonomilerinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ispat eden en önemli manifestonun, kendisine üye 56 ülkeye bugüne kadar 150 milyar dolar sermaye sağlamış İslam Kalkınma Bankası olduğuna dikkati çekti. 

İslam Kalkınma Bankası'nın üyeleri için başarıyla tamamladığı yatırımlarda, multi-trilyon dolarlık varlığı yöneten İslami finans endüstrisinin çarpan etkisine sahip olduğunu aktaran Shikoh, bunun da İslam ekonomileri arasındaki doğal bağlantılar neticesinde gerçekleştiğini belirtti. 

İslam ekonomileri için farklı bir yatırım modeline geçilmesinin zamanı geldiğini vurgulayan Shikoh, "DinarStandard bu nedenle, Müslüman ülkelerin birbiriyle var olan değişik bağlantılarını kaldıraç olarak kullanabilecekleri bir model geliştirdi. Müslüman ülkelerin birbirleriyle yüksek düzeyli ticari, politik ve demografik bağı bulunuyor. Ancak, 1,6 milyara ulaşan nüfusun yaşadığı küresel İslami pazar sahasını birbirine bağlayan temel etken, ortak inançlarının sonucu olarak gelişen ve 2 trilyon dolara ulaşmış bulunan helal gıda, ılımlı moda, seyahat, medya, dinlenme, ilaç ve kozmetik sektörleridir" ifadelerini kullandı. 

Yeni dönemde İslami pazar sahasının tamamına odaklanılacak

Halen, İslami pazarlardaki yatırımların çoğunlukla ulusal ve alt-bölgesel çaptaki fırsatlara (Körfez, Güneydoğu Asya, Orta Asya) odaklandığına vurgu yapan Shikoh, yerel düzeyde her zaman fırsatlar bulunabileceğini, ancak yeni dönemde yatırım fırsatlarına, İslami pazar sahasının bir bölümünü değil, tamamını coğrafi olarak kuşatacak şekilde odaklanılacağına dikkati çekti. 

Shikoh, yatırımları İslami pazarın bütününden seçilen sektörlerin değer zincirleri açısından, ithalat-ihracattaki tamamlayıcılık bakımından ele alan yeni bir bakış açısının bulunduğunu kaydetti. 

İslam ekonomileri arasında yeni bir yatırım ve değer zinciri kurulmasının zamanı geldi

DinarStandard açıklamasına göre, İslam ülkeleri arasında tamamlayıcı rekabetçilik, ortak yatırım ve büyüme fırsatları konularında geniş iş birliği fırsatları bulunuyor. Türkiye, Malezya, Endonezya gibi merkez ülkeler arasında ve merkez ülkelere bağlı kavşak özelliği taşıyan İslam ekonomileri arasında yeni bir yatırım ve operasyon-değer zinciri kurulmasının zamanı geldi. 

İİT ülkelerinin milli geliri 2013 itibariyle 6,7 trilyon dolar seviyesinde bulunurken,  bu ülkelerin pazarları, büyüme hızı ve genç nüfus bakımından yüksek büyüme potansiyeline işaret ediyor.  
 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.