5 °C

Kosova'nın yeni cumhurbaşkanı Thaçi oldu

Kosova'da cumhurbaşkanlığı seçimini Kosova Demokratik Partisi Genel Başkanı Thaçi kazandı.

Kosova'nın yeni cumhurbaşkanı Thaçi oldu

Kosova Demokratik Partisi (PDK) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi, Kosova meclisinde yapılan oylamanın üçüncü turunda, oy çokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Thaçi'nin cumhurbaşkanı seçilmesine tepki gösteren muhalefet milletvekillerinin katılmadığı oylamanın üçüncü turunda 81 milletvekili oy kullandı. Cumhurbaşkanı adaylarından Thaçi 71 oy alırken, aynı partiden formalite gereği aday gösterilen Rafet Rama ise hiç oy alamadı. 10 oy geçersiz sayıldı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk iki turunda ise gerekli üçte ikilik çoğunluk sağlanamamıştı. Thaçi ilk turda 50, ikinci turda ise 64 oy almıştı.

23423423-222.jpg

Meclis binasına molotof atıldı

Kosova Meclisi’nde Cumhurbaşkanlığı için oylama yapılırken, muhalifler dışarıda polisle çatıştı.

Meclis binasına Molotof kokteyli fırlatan göstericilere TOMA, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi. 

2342341,.jpg

Pristine’nin birçok bölgesinde yayılan olaylarda çok sayıda muhalefet taraftarı gösterici ve polis yaralandı. Göstericiler ara sokaklara kaçarken, polis bazılarını gözaltına aldı. Kosova sokaklarına yayılan olaylarda 20’nin üzerinde yaralı bulunuyor.

32423423333.jpg

Muhalefet milletvekilleri seçimi engellemek meclis genel kurul salonuna iki kez gaz bombası attı. Muhalefet milletvekillerinin salondan çıkarılmasının ardından gerginlik meclis önüne taşındı.

Hashim Thaçi kimdir?

Kosova'nın Skenderaj şehrinde 24 Nisan 1968'de doğan Thaçi, Priştine Üniversitesinde psikoloji ve tarih eğitimi aldı. Zürih Üniversitesinde tarih ve uluslararası ilişkiler üzerine yüksek lisansını tamamlayan Thaci, 1998-1999 yıllarındaki Kosova Savaşı'nda Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) siyasi liderlerinden biri olarak ön plana çıktı.

Kosova'nın bağımsızlığından sonraki ilk başbakanı olan Thaci, 2014 yılındaki genel seçimin ardından kurulan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Evli ve bir çocuğu bulunan Thaçi, İngilizce ve Almanca biliyor.

Kaynak: AA, DHA, Ajanslar

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.