Küresel COVID-19 vakalarında 7 hafta sonra düşüş

Dünyada COVID-19 vaka artış oranında 7 hafta sonra ilk defa düşüş yaşandı. Vaka sayıları son bir haftada bir önceki haftaya göre yüzde 9 düşüş kaydetti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) haftalık COVID-19 güncelleme raporuna göre, 25-31 Temmuz'daki COVID-19 vaka artış oranı, bir önceki haftaya göre yüzde 9 daha azaldı, 7 hafta sonra ilk defa vakalarda belirgin bir düşüş gözlemlendi. COVID-19 kaynaklı can kaybı artış oranı ise bir önceki haftaya göre sabit kaldı.

Son bir haftada 6,5 milyon yeni vaka ve 14 bin ölüm kaydedilirken toplam COVID-19 vaka sayısı 574 milyon, can kaybı sayısı ise 6,3 milyon oldu.
DSÖ'nün Batı Pasifik Bölgesi'nde vakalar bir önceki haftaya göre yüzde 20 artarken Afrika Bölgesi'nde yüzde 5 artış gözlemlendi.

Avrupa Bölgesi'nde vakalar bir önceki haftaya göre yüzde 35, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 12, Güneydoğu Asya Bölgesi'nde ise yüzde 2 azaldı.

Küresel COVID-19 vakaları hazirandan itibaren 5 hafta boyunca üst üste artış göstermiş, 11 Temmuz'dan 25 Temmuz'a kadar artış veya azalma göstermeden aynı oranda ilerlemişti.

DSÖ yetkilileri vaka artışlarını, yaz sezonunun başlamasıyla uluslararası hareketliliğin artması, ülkelerin COVID-19 tedbirlerini hafifletmesi ve BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının hızlıca yayılmasına bağlamıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir