6 °C

Küresel M&A hacmi yedi yılın zirvesinde

Küresel M&A hacmi, büyük şirketlerin anlaşmalarıyla yedi yılın en yüksek seviyesinde

Küresel M&A hacmi yedi yılın zirvesinde

NEW YORK  - Yatırımcıların büyük satın almalara verdiği destek ve rakipleri aşma arzusu, CEO'ların 2014 başından bu yana büyük alım-satımlara imza atmalarına neden oldu. Bu yılın başından beri tüm dünyada gerçekleşen anlaşmaların büyüklüğü yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

              
Sullivan & Cromwell LLP şirketinin birleşme ve satın almalardan (M&A)sorumlu avukatı Frank Aquila, "Şirketlerin stratejik olarak anlaşmalar yapmak zorundalar. Anlaşmalar için gereken nakde sahip oldukları  gibi, rekor düşük faizle ek borçlanma da yapabilirler" dedi.
              
Thomson Reuters verilerine göre 26 Haziran tarihi itibariyle küresel M&A hacmi, bir yıl önceki aynı döneme göre yüzde 75 artışla  1.75 trilyon dolara ulaştı.
              
Bu yıl gerçekleştirilen birleşme ve satın alma anlaşmalarına ise Pfizer, Comcast ve General Electric  gibi zengin nakit kaynaklarına ve güçlü bilançolara sahip şirketler öncülük ediyor.
              
Bu yılın ikinci çeyreğinde anlaşmaların hacmi 1 trilyon doların üzerine yükselirken, bu rakam 2007'nin ikinci çeyreğinden bu yana görülen en yüksek tutar.
              
M&A danışmanlığında ise Goldman Sachs yılın başından bu yana dünya genelinde 623 milyar dolarlık anlaşmayla ilk sırada.

Goldman'ı ise Morgan Stanley, Bank of America Merrill Lynch, Citigroup ved JPMorgan Chase & Co  izliyor.
              

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.