Küresel piyasalar yoğun veri takvimi ile yön arıyor

Küresel piyasalar yeni haftada yoğun veri akışı ile yön arıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL  - Küresel piyasalar yeni haftada yoğun veri akışı ile yön ararken, bugün ABD fabrika siparişleri verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağı tahmin ediliyor. 

ABD'de dün açıklanan imalat sanayi verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından dolar endeksi son 4 yılın en yüksek seviyesi olan 87,4'ü,10 yıl vadeli tahvil faizleri de yaklaşık 4 haftanın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,38'i gördü. Dün Dow Jones endeksi tarihi zirvesini 17.411 puana taşıdıktan sonra etkili olan kar satışları ile günü yüzde 0,14 düşüşle 17.366 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,01 geriledi, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 yükseldi. Analistler, bugün açıklanacak dış ticaret dengesi ve fabrika siparişleri verisinin takip edileceğini belirtiyor. 

Avrupa tarafında dün açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) beklentilerin altında kalmasıyla avro/dolar paritesi son 2 yılın en düşük seviyesine gerilerken, hisse senedi piyasalarında yüzde 1'e yaklaşan düşüşler görüldü. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,81, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,89, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,92 düşüş kaydetti. 

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) geçen hafta açıkladığı tahvil alım programını hisse senetlerini de kapsayacak şekilde genişletme kararının ardından Japonya'da Nikkei 225 endeksinin hızlı yükselişini bugün de devam ettirirken, dolar/yen paritesi son 7 yılın zirvesi olan 114,21'i gördü. Dün tatil nedeniyle işlem yapılmayan Nikkei 225 endeksi, bugün yüzde 2,73 yükseliş kaydederken, Çin ve Hong Kong'da endekslerin yatay bir seyir izledi. 

Yurt içi piyasalar dün açıklanan ekim ayı enflasyon verisinin ve imalat sanayi PMI'ın beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından pozitif görünümü korumaya çalışsa da günün ikinci yarısında küresel dolar talebine bağlı olarak yükselen dolar/TL'nin etkisiyle satıcılı bir seyir izledi. Dün gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8,56'dan yüzde 8,66'a yükselirken, BIST 100 endeksi yüzde 0,68 azalışla 80.000 puanın hemen üzerinde günü tamamladı. 

Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru verisinin, yurt dışında ise ABD fabrika siparişlerinin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 80.000 puanın altına gerilemesi durumunda 78.800 seviyesinin destek, olası yükselişlerde ise 81.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir