10 °C

Küresel piyasalarda Noel arası

Dün etkili olan güçlü pozitif seyrin arından bugün birçok piyasada Noel tatili nedeniyle işlem yapılmayacak.

Küresel piyasalarda Noel arası

ABD'de dün açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri ve yeni konut satışları verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından dolar endeksi yatay bir seyir izlerken, 10 yıl vadeli tahvil faizi sınırlı da olsa yükseliş eğilimini sürdürdü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,06, S&P 500 endeksi yüzde 1,24 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,90 değer kazandı. Analistler, bugün Noel tatili nedeniyle piyasalarda yarım gün işlem yapılacağını belirterek, düşük işlem hacmiyle pozitif bir seyir izlenebileceğini tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında, dün İngiltere ve Fransa'da açıklanan büyüme verilerinin beklentilerin hafif altında kalmasına karşın pay piyasalarında "Noel rallisi"nin etkili olduğu görüldü. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,28, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,34 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,60 değer kazandı. Avrupa borsalarının bugün birçoğunun kapalı olduğunu, bazı piyasalarda ise yarım gün işlem yapılacağını ifade eden analistler, avro/dolar paritesinin 1,09 - 1,10 aralığındaki yatay seyrini devam ettirebileceğini kaydediyor. 

Asya tarafında, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) toplantı tutanaklarında, borsa yatırım fonu alımına ilişkin detaylar açıklanırken, teşvik söylemlerinin hem BoJ, hem de hükümet yetkilileri tarafından dile getirilmesine karşın Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,51 azalışla tamamladı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise şu dakikalarda yüzde 0,40 değer kaybetti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.