14 °C

Kuzey Kore'nin üzerinde hayalet dolaşıyor

Kuzey Kore'deki roketler, ABD, Güney Kore, Guam ve Hawaii'ye saldırmak üzere hazır bekletiliyor.

Kuzey Kore'nin üzerinde hayalet dolaşıyor

 

PYONGYANG - Kuzey Kore'den, ABD'nin Güney Kore'ye nükleer yeteneğe sahip iki B-2 hayalet bombardıman uçağı göndermesine tehdit içerikli yanıt geldi.
 
Kore Merkezi Haber Ajansı'na dayandırılan haberde, Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong Un yaptığı açıklamada "mevcut durumun gözönünde bulundurarak ülkesinin roket gücünün ABD'li emperyalistlere hesap sormak için zaten hazır olduğunu" belirtti.
 
Kim, ABD'nin nükleer yeteneğe sahip iki B-2 hayalet bombardıman uçağı göndermesinden sonra Kuzey Kore için ABD düşmanlığının "tehdit ve şantaj aşamasının ötesine geçerek pervasız bir döneme girmiştir" ifadelerini kullandı.
Devlet Televizyonu ise üst düzey bir generalin olası bir saldırı karşısında "ABD'ye, Güney Kore, Guam ve Hawaii'ye saldırmak için askeri roketlerin hazır bekletilmesi için çalışmalar yapıldığını" kaydetti.
 
Bu arada genç lider Kim'in acil bir toplantı düzenleme çağrısında bulunduğu belirtildi.
Dün, radara yakalanmama özelliği bulunan B-2 hayalet bombardıman uçakları, ABD'nin Missouri kentindeki üssünden havalanarak, Güney Kore ada silsilesine mühimmat bıraktıktan sonra tekrar ABD'ye dönmüştü.
Ayrıca, Başkent Pyongyang'daki Kim Il Sung Meydanı'nda askerlerin ve öğrencilerin resmi tören geçişine katılan binlerce vatandaş ABD aleyhine sloganlar attı.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.