Kuzey Kore'den G7'ye yanıt: Geri adım atmayacağız

G7 ülke liderlerinin balistik füze denemelerini durdurmaya çağırdığı Kuzey Kore hükümeti, "Silah programımız öz savunma faaliyeti, geri adım atmayacağız." yanıtı verdi.

İHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

G7 ülke liderleri tarafından yayınlanan bildiride, Kuzey Kore'nin sürekli ve "yasa dışı" balistik füze denemelerinin şiddetle kınanmasının ardından Pyongyang'dan konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Dairesi Başkanı Jo Chol Su, devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) aracılığıyla yaptığı açıklamada G7 ülkelerine tepki gösterdi. G7'nin "ABD ve Japonya da dahil olmak üzere az sayıda devletin çıkarlarını temsil eden bir grup" olarak nitelendiği açıklamada, "G7, hiçbir şekilde uluslararası düzenin savunucusu ve insan haklarının koruyucusu gibi davranmaya uygun değildir." denildi.

Ülkenin eleştirilere konu olan silah programının savunulduğu açıklamada, "Öz savunma kapasitemizi güçlendirme adımımız, devletimizin haklarını ve çıkarlarını dünya barışını enkaza çeviren ve dünyanın en büyük nükleer silah devleti olan ABD tehdidine karşı savunmak için meşru savunma hakkının makul ve meşru şekilde kullanımıdır. Başkalarının ne dediğine bakmaksızın devletimizin onurunu ve haklarını savunma konusunda geri adım atmayacağız." ifadelerine yer verildi.

G7 ülkeleri çağrı yapmıştı

G7 ülkelerinin liderleri geçtiğimiz hafta yayınladıkları ortak bildiride Kuzey Kore'nin "yasa dışı" balistik füze testlerine karşılık Pyongyang'a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının tam olarak uygulanması çağrısında bulunmuş, açıklamada Kuzey Kore kitle imha silahları ve balistik füze programını durdurmaya çağrılmıştı.