10 °C

Lağım çukurunda 800 bebek cesedi

İrlanda'da lağım çukurunda bulunan 800 bebek cesedi ülkeyi karıştırdı. Dünyayı ayağa kaldıracak bu skandaldaki bebeklerin gayri meşru ilişkilerden olduğu ortaya çıktı

Lağım çukurunda 800 bebek cesedi

TUAM - Yaklaşık yarım yüzyıl önce kapatılan manastıra ait lağım çukurunda 800 bebek cesedi bulundu. Tuam'daki eski manastır 1925 ile 1961 yılları arasında rahibeler tarafından yönetiliyordu.

Söz konusu dönemde evlilik dışında hamile kalan bir kadın doğum yapmak için bu manastıra yönlendiriliyordu. Doğumu burada yapan bekar anneler bebeklerini rahibelere teslim ediyordu.

Ortaya çıkan tarihi belgelere göre bu bebekler ağır bir şekilde gözardı edilmişti. Zar zor karınları doyurulan bebekler neredeyse yaşamak için savaşıyordu.

Zengin ailelere satılıyorlardı

Skandalın en tepki çeken kısımlarından biri de bakımsızlık sebebiyle bebeklerin kızamık, tüberküloz veya zatüree gibi dönemin en zor hastalıklarına yakalandıktan sonra ölüme terk edilmiş olması. Bir de içlerinden sadece sağlıklı olanlara yaşama şansı tanınanların da çocuksuz ve zengin ailelere satılması.

Ülkeyi derinden sarsan olayı yaşayan bu bebeklerin anneleri The Home adı verilen kurum için bir soruşturma başlatılmasını istiyor. Katolik kilisesi ise 800 çocuğun adının yer aldığı bir anıt dikeceklerini açıkladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.