19 °C

Libya krizindeki taraflar karşılıklı ateşkes çağrısında bulundu

Libya UMH Başbakanı Serrac ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Serrac, ülkedeki tüm askeri güçlere ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması ile başkanlık konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısı yaptı. Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Salih de ateşkes çağrısında bulundu.

Libya krizindeki taraflar karşılıklı ateşkes çağrısında bulundu

Ateşkes ilan eden Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac, ülkedeki tüm askeri güçlere ateşkes ve askeri operasyonların durdurulması çağrısı da yaptı.

Serrac, fiili bir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması gerektiğini açıkladı.

Serrac, nihai amaçlarının, tüm Libya topraklarının egemenliğini sağlamak, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması olduğuna dikkati çekti.

Petrol saha ve limanlarında üretimin yeniden başlaması gerektiğini vurgulayan Serrac, petrol gelirlerinin "Ulusal Petrol Kurumu'nun (NOC) Merkez Bankası'ndaki özel hesabına yatırılmasını, Berlin Konferansı'ndan çıkan kararlar doğrultusunda kapsayıcı siyasi düzene ulaşana ve Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Libya Destek Misyonu'nun yardımlarıyla şeffaf ve iyi bir yönetimin sağlanana kadar bu gelirlerde hiçbir tasarrufta bulunulmamasını" istedi.

Serrac ayrıca, tüm Libyalıların üzerinde anlaşacağı anayasa hükümlerine uygun olarak, başkanlık konseyi ve genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması çağrısında bulundu.

Bir çağrı da Hafter cephesinden

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih, Serrac'ın yaptığı ateşkes açıklamasıyla eş zamanlı şekilde "acil bir ateşkes ve Sirte'nin yeni kurulacak Başkanlık Konseyi'ne geçici olarak ev sahipliği yapması" çağrısında bulundu.  

TM'den yapılan yazılı açıklamaya göre Salih, bütün taraflardan ülkenin tüm bölgelerindeki çatışma ve operasyonlara derhal son vermelerini istedi.

Sağlanacak ateşkesin "Sirte'yi yeni kurulacak Başkanlık Konseyi'ne geçici olarak ev sahipliği yapacak bir şehir haline getireceği" aktarılan açıklamada, temel uzlaşma aşaması olarak devlet kurumlarını birleştirmenin başlangıcını temsilen farklı bölgelerden bir polis gücü kurulması ve Sirte'de güvenliğin sağlanması önerisinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca Libya'daki tüm taraflar, geçmişi bir kenara bırakmaya, Anayasa'ya uygun bir seçim süreci ile devleti yeniden inşa etmeye ve ülkede istikrarı sağlamak için kapsamlı bir uzlaşı hamlesi başlatmaya davet edildi.

Mısır'dan açıklama

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'nin Libyalı savaşan tarafların ateşkes çağrılarını memnuniyetle karşıladığı açıklandı.     

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sisi her iki ateşkes çağrısını da "siyasi bir çözüme ulaşma yolunda atılmış önemli bir adım" olarak değerlendirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap