19 °C

Lübnan-İsrail sınırında gerginlik

Lübnan-İsrail sınırında, İsrail askerlerinin Lübnan tarafına sis bombası attığı bildirildi.

Lübnan-İsrail sınırında gerginlik

Lübnan ordusu, İsrail askerlerinin sınır bölgesinde Lübnan tarafına sis bombası attığını duyurdu.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, dün öğle saatlerinde, sınırdaki İsrail askerlerinin silahlarını Lübnan askerlerine doğru yönelttikleri, hakaret ettikleri ve sınırın Lübnan tarafına üç adet sis bombası attıkları belirtildi.

Lübnan ordusunun savunma pozisyonu aldığı bölgede, Lübnan istihbaratından yetkililerin inceleme yaptıkları ifade edildi.

AA'nın haberine göre, Lübnanlı yetkililer, yaşanan gerginlik sonrası Birleşmiş Milletler Lübnan Barış Gücü (UNIFIL) ile koordinasyonlu hareket ettiklerini vurguladı.

Lübnan yerel basınında olayla ilgili çıkan haberlerde ise İsrail askerlerinin attığı sis bombası nedeniyle bazı Lübnan askerlerinin hastaneye kaldırıldığı iddia edildi.

Sınırın Lübnan tarafında, güvenliği Lübnan ordusuyla birlikte Hizbullah militanları sağlarken, İsrail tarafında orduya ait gözetleme merkezleri sınır güvenliğini için kullanılıyor. "Mavi Hat" olarak isimlendirilen ara bölgede ise UNIFIL'e ait üsler ve devriye araçları bulunuyor.

2006'daki İsrail-Lübnan savaşının ardından Lübnan’da asker sayısı artırılan UNIFIL'in bünyesinde 1 Haziran 2017 itibariyle 40 farklı ülken 10 bin 583 asker görev yapıyor.

Nasrallah: Riyad, İsrail'e, Lübnan'a saldırması için para önerdiNasrallah: Riyad, İsrail'e, Lübnan'a saldırması için para önerdi

 

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.