11 °C

Lukoil petrol aramaya 759 milyon dolar harcadı

Lukoil, Özbekistan'da petrol arama çalışmaları kapsamında 9 ayda 759 milyon dolar harcadı

Lukoil petrol aramaya 759 milyon dolar harcadı

Rusya'nın Lukoil şirketi, Ocak-Eylül 2015 döneminde, Özbekistan'daki petrol-gaz arama ve keşif çalışmalarına 759 milyon dolar harcadı. Şirket geçen yıl aynı dönemde arama çalışmasına 587 milyon dolar harcamıştı.

Şirketten yapılan açıklamada, geçen yılın 9 aylık döneminde ülkedeki petrol-gaz arama-keşif çalışmalarına 549 milyon dolar harcayan Lukoil şirketinin, bu yılın aynı döneminde arama-keşif çalışmalarına 759 milyon dolar harcadığı kaydedildi. 

Açıklamada, şirketin geçen yılın 9 ayına nazaran bu yılın aynı döneminde arama-keşif çalışmaları için yaptığı yatırımların yüzde 38,25 oranında arttığı ifade edilirken, 2015 yılı yatırım programına göre Lukoil şirketinin 587 milyon dolarlık yatırım yapma yükümlülüğü üstlendiği hatırlatıldı. Lukoil şirketinin yılın üçüncü çeyreğinde Özbekistan'daki petrol-gaz arama-keşif çalışmaları için 263 milyon dolar harcadığı dile getirilen açıklamada, ayrıca geçen sene Lukoil şirketinin ülke ekonomisine 838 milyon dolarlık yatırım yaptığı ifade edildi. 

Petrol-gaz arama ve keşif çalışmalarını sürdürdüğü Kandım-Hauzak-Şadı ve Güney-Batı Hisar sahalarındaki doğal gaz üretimini 2020 yılında 18 milyar metreküpe ulaştırmayı hedefleyen Rus Lukoil şirketi, bu çerçevede söz konusu sahalardaki arama-keşif çalışmaları için 8 milyar dolarlık yatırım yapmayı öngörüyor. 2004 yılında Özbekistan hükümeti ile Ürün Paylaşım Anlaşması imzalayan ve ülkedeki petrol-gaz arama, keşif ve üretim çalışmalarını sürdüren Lukoil şirketi, şimdiye kadar ülkede toplam 30 milyar metreküp doğalgaz üretti. 

Ticari açıdan verimli olmamasından dolayı ülkenin kuzey batısındaki Kungrad sahasının işlenmesine ilişkin lisansı geçen ay Özbek makamlarına iade eden Rus Lukoil şirketi, halen ülkenin Kandım-Hauzak-Şadı; Güney-Batı Hisar ve uluslararası konsorsiyumla birlikte Aral Gölü dibinde petrol-gaz arama ve keşif çalışmalarını sürdürüyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.