19 °C

Meksika'da toplu mezar kayıp öğrencilerin mi?

Meksika'nın Iguala kenti yakınındaki toplu mezara, geçen hafta şiddet olayları sırasında kaybolan 43 öğrencinin cesetlerinin gömüldüğü iddia ediliyor

Meksika'da toplu mezar kayıp öğrencilerin mi?

MEKSİKO - Meksika'da geçen hafta altı kişinin ölümü, 43 öğrencinin kaybolmasıyla sonuçlanan şiddet olaylarına sahne olan Iguala kenti yakınında bulunan toplu mezara, kayıp öğrencilerin cesetlerinin gömüldüğü sanılıyor. 

Yetkililer, şu ana kadar mezardan 21 ceset çıkarıldığını, bunlardan en az dokuzunun çok kötü durumda olduğunu açıkladı. 

 Guerrero eyaleti Sağlık Bakanı Lazaro Mazon, cesetler üzerinde incelemenin en az 15 gün süreceğini, bunun sonunda cesetlerin kayıp öğrencilere ait olup olmadığının netleşeceğini söyledi. 

Eyalet yetkilileri dün, başkent Meksiko'nun 200 kilometre güneyindeki Iguala kenti yakınında bir toplu mezar bulunduğunu duyurmuştu. 

Iguala, 27-28 Eylül'de çatışmalara ve silahlı saldırılara sahne olmuştu. 

Olaylar, protestocu öğrencilerin kaçırdığı otobüslere polis tarafından ateş açılması üzerine patlak vermişti. Polisin açtığı ateşte üç genç hayatını kaybetmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Olaydan birkaç saat sonra kimliği belirlenemeyen maskeli kişiler, otoyolda futbol takımını taşıyan bir otobüs ile iki taksiye ateş açmış, otobüste iki, taksilerden birinde de bir kişi yaşamını kaybetmişti. 

Daha sonra Guerrero eyaleti yetkilileri, 43 öğrencinin kaybolduğunu açıklamıştı.

Şiddet olaylarıyla bağlantılı 22'si polis memuru ve Kamu Güvenliği yetkilisi Felipe Flores dahil olmak üzere 30 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Olaylardan sonra kaybolan Belediye Başkanı Jose Abarca da kaçak olarak addediliyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap