13 °C

Merkel, talep gelirse Çipras'la görüşecek

Almanya Hükümet Sözcüsü Vekili Wirtz "Yunanistan Başbakanı, CELAC çerçevesinde bu akşam Brüksel'de Fransa Cumhurbaşkanı ve Şansölye ile görüşmek isterse böyle bir buluşmayı gerçekleştirme şansını kesin olarak bulur" açıklamasını yaptı.

Merkel, talep gelirse Çipras'la görüşecek

Almanya Hükümet Sözcüsü Vekili Christiane Wirtz, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa Birliği (AB) Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) Zirvesi için bulunduğu Brüksel'de, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile kesinleşmiş bir görüşmesinin olmadığını fakat Çipras'tan talep gelmesi halinde değerlendirileceğini söyledi. 

Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde, Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Yunanistan'ın kreditörlerin teklifini reddetmesinden sonra kendi bütçe planını AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'ye sunmasına ilişkin Çipras ile Brüksel'de bir araya gelip gelmeyeceğine yönelik soruları cevapladı. 

Wirtz, böyle bir görüşmenin Çipras'tan gelecek talebe bağlı olduğunu söyledi. 

Wirtz, "Yunanistan Başbakanı, CELAC çerçevesinde bu akşam Brüksel'de Fransa Cumhurbaşkanı ve Şansölye ile görüşmek isterse böyle bir buluşmayı gerçekleştirme şansını kesin olarak bulur" dedi. 

Yunanistan'ın teklifiyle ilgili olarak Merkel'in duruşunun değişmediğine işaret eden Wirtz, "Şansölye Yunanistan'ı Avro Bölgesi'nde tutmayı kendine görev addediyor" ifadesini kullandı. 

Mevcut mali programda kalan 7,2 milyar euroluk kredinin serbest bırakılması için Yunanistan'ın Haziran sonuna kadar kreditörlerle anlaşması gerekiyor. Aksi halde nakit sıkıntısı içindeki Yunanistan'ın IMF geri ödemesi başta olmak üzere borç yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceği belirtiliyor. 

  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap