12 °C

Microsoft, XP desteğini sonlandırıyor

Windows 7 öncesi piyasaya sürülmüş en mükemmel Windows sürümü olarak bilinen ve en fazla kullanıcıya sahip olan Windows XP ve Office 2003 artık güncelleme ve teknik destek almayacak.

Microsoft, XP desteğini sonlandırıyor

İSTANBUL - Microsoft, Windows XP'ye sunduğu resmi desteğe 8 Nisan 2014'te son vereceğini duyurdu. 

Microsoft açıklamasına göre, 8 Nisan'dan sonra Windows XP kullanmaya devam eden kurum ve kullanıcılara Microsoft tarafından yeni nesil tehditlerden korunma, hata düzeltme ve yeni fonksiyonların eklenmesi gibi konularda güncelleme ve destek sunulmayacak. 

XP kullanıcılarına Windows 8.1'e geçme önerisi yapan Microsoft, XP kullanıcılarının dosya ve ayarlarını yeni nesil işletim sistemlerine kolayca aktarabilmeleri için Laplink ile işbirliğine giderek PCmover Express for Windows XP yazılımını ücretsiz kullanıma sunucak. 

XP üzerinde yer alan dosya, müzik, video, e-posta, profil ve ayarların Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 yüklü cihazlara aktarılabilmesini sağlayan PCmover Express for Windows XP, www.windowsxp.com adresinden indirilebilecek. Windows XP üzerindeki uygulamalarını da yeni cihazına aktarmak isteyen kullanıcılar ise, PCmover Professional ürününe indirimli fiyatla sahip olacak. 

Windows XP Home ve Professional kullanıcıları Windows XP'ye verilen resmi desteğin belirtilen tarihte sona ereceğine dair bir uyarıyla karşılaşacak.  

Microsoft, kullandığı işletim sisteminin Windows XP olup olmadığından emin olmak isteyen kullanıcılar için AmIRunningXp.com web sitesini de yayına aldığını bildirdi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş,  Windows XP'nin çok başarılı bir işletim sistemi olmasına rağmen, eskiyen altyapısının güncel ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığını belirtti. 

 Ekim ayında detaylarını paylaştıkları SIR raporuna göre Windows 8 kullanıcılarının Windows XP kullanıcılarıyla yaklaşık aynı sayıda tehditle karşılaşmalarına rağmen, Windows XP ile çalışan bilgisayarların bu tehditlerden etkilenme riskinin 6 kat daha fazla olduğunu ifade eden Altıntaş, tek başına bu bulgunun bile Windows XP kullanıcılarının yeni nesil bir işletim sistemlerine bir an önce geçmeleri gerektiğinin bir göstergesi olduğunu bildirdi. 

Altıntaş, Windows 8 ile gelen modern yeniliklerin şu anki teknolojileri çok daha verimli kullanmanın yanı sıra, güvenliği de büyük ölçüde endişe konusu olmaktan çıkardığını belirterek,  Windows XP kullanıcılarını desteğin sona ermesi konusunda bilinçlendirmek ve yeni işletim sistemlerine geçişlerini kolaylaştırmak için büyük çaba gösterdiklerini dile getirdi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.