16 °C

Microsoft'un TikTok hamlesi Çin'de tepki yarattı

Microsoft'un, TikTok uygulamasının ABD kolunu satın almak üzere görüşmelerde bulunduğunu açıklaması, Çin'de olumlu karşılanmadı.

Microsoft'un TikTok hamlesi Çin'de tepki yarattı

Microsoft ve TikTok'un ABD operasyonları arasında zoraki evlilik yaşanacağı söylentisi Çin'de sosyal medyada tepki yarattı.           

TikTok'un sahibi olan ByteDance'in önemli yatırımcılarından birisi şirkete yönelik sert eleştirilerde bulundu.     

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump ABD'de 100 milyon kullanıcısı olan TikTok uygulamasını yasaklamış ve daha sonra Microsoft'un ilgisinin ardından yasağı kaldırarak taraflara anlaşmaları için 45 gün süre vermişti.     

Microsoft'un bu alımla Facebook ve Snap gibi şirketlere sosyal medya alanında rakip olması bekleniyor.     

Halihazırda LinkedIn'in sahibi olan ve TikTok'un Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda operasyonlarını da almak isteyen Microsoft'un hisseleri dün %5.62 primli olarak işlem gördü.     

ByteDance'ın önemli yatırımcılarından olan Primavera Capital Group'un Başkanı Fred Hu "Washington'un zoruyla yapılan bir anlaşma mevcut yatırımcıların aleyhine bir durum yaratırsa bunun sonu gelmez bir hukuk savaşı başlamasına yol açar" açıklamasında bulundu.         

Hu "Bu satış çok anlamsız. ByteDance çılgın politik ve jeopolitik savaşa kurban ediliyor. Bu hem ByteDance, hem girişimci kapitalizm hem de küresel ticaretin geleceği için çok acı bir durum" dedi.

Trump’a karşı yapılan bir diğer sert eleştiri ise Çin’in devlet destekli gazetesi Global Times Gelen Yayın Yönetmeni Hu Xijin’den geldi. Xijin yaptığı Twitter paylaşımında ABD’nin bir haydut devlet olma yolunda ilerlediğini ve söz konusu satın almanın bir hırsızlık olduğunu ifade etti.

Bir diğer devlet destekli gazetesi olan China Daily ise Çin’in, ABD’nin patentli bir Çin teknolojisini çalmasına izin vermeyeceğini ve gerektiği durumlarda verilecek farklı tepkilerin ve alınacak farklı önlemlerin bulunduğunu ifade etti.

Trump'tan TikTok'a 15 Eylül'e kadar süreTrump'tan TikTok'a 15 Eylül'e kadar süre

Microsoft, TikTok'un ABD kolunu almak için görüşmeler yapıyorMicrosoft, TikTok'un ABD kolunu almak için görüşmeler yapıyor

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap