12 °C

Mini AB'ye ilk onay

AB'nin karşılaştığı zorluklar karşısında ikili iş birliğini geliştirmek için son dönemde önemli adımlar atan Fransa ve Almanya son olarak ortak bir meclis kurmaya çok yaklaştı.

Mini AB'ye ilk onay

Fransa Ulusal Meclisi, Fransa ile Almanya arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi hedefleyen ortak bir meclisin kurulmasını öngören anlaşmayı onayladı. Anlaşma, Almanya Federal Meclisi'nde de onaylandığında yürürlüğe girecek.

Meclisin ilk toplantısının, 25 Mart'ta başkent Paris'te gerçekleşmesi bekleniyor. Yılda en az iki kez toplanacak ortak mecliste, her iki ülkeden 50 milletvekili yer alacak. Anlaşmanın, ülkelerin sınır bölgelerinde ulusal hukuk kurallarından vazgeçme imkanı sağladığı belirtildi.

Fransa Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand, kurulacak meclisin her iki ülkede hukukun uyumlu çalışmasını sağlayacağını ve iş birliğini derinleştireceğini söyledi. Avrupa Birliği Bakanı Nathalie Loiseau da anlaşmayı "cesur bir seçim" şeklinde niteledi.

Öte yandan anlaşmaya muhalefet eden aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon, bu tür anlaşmalar imzalanmadan önce halka sorulması için referandumun düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Fransa ile Almanya arasındaki iş birliğini güçlendirmenin temelleri, 22 Ocak'ta imzalanan Aachen Anlaşması ile atılmıştı. Anlaşma, iki ülke arasındaki iş birliğinde yeni bir dönem başlatmayı, ortaklığı yeni bir seviyeye çıkarmayı ve Avrupa'nın karşılaştığı zorluklara hazırlanmayı hedefliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap