12 °C

Mısır'da göstericilere müdahale

Mısır'da Vakıflar Bakanlığı önünde gösteri yapan protestoculara polis müdahale etti.

Mısır'da göstericilere müdahale

KAHİRE - Mısır'da Vakıflar Bakanlığı önünde gösteri yapan protestoculara polis müdahale etti.

Mısır'da demokrasi yanlısı binlerce kişi, başkent Kahire ve bir çok kentte büyük çaplı gösterilerle darbeyi protesto etti.

Başkent Kahire'nin çeşitli semtlerindeki adalet ve kalkınma bakanlıkları ile kamu kuruluşları önünde toplanan binlerce kişi, ayrı ayrı gruplar halinde protesto gösterisi başlattı. Protestocu gruplar, askeri darbe ve Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi aleyhine sloganlar attı.

Demokrasi yanlısı eylemlerden dolayı başkent Kahire'de bir çok cadde trafiğe kapanırken, bir çok noktadan yürüyüşe geçen göstericilerin, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının yanı sıra Ramses, Lübnan ve Sekinet meydanlarında toplanmaya başlayacakları belirtildi.

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye ve bir çok kentte de göstericiler, başta valilik olmak üzere çeşitli bakanlıklar ile kamu kuruluşlarının bu ildeki temsilciliği önünde toplanarak, ordunun müdahalesi ve askeri darbe sonrası gerçekleşen atamaları protesto ediyor.

Ellerinde darbe karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler, Asyut'ta valilik duvarlarına, ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterlerini astı. Beni Süveyf kentinde de motosikletlerle konvoy oluşturan grup, protestoculara destek verdi.

Nil deltasında yer alan Mansura, Şarkıyye, Dimyat ile Süveyş kanalı boyunca uzanan Süveyş, İsmailiye ve Port Said kentlerinde darbe karşıtı büyük gösteriler yapılıyor.

Süveyş kentinde dün grev yapan işçilere askerin müdahelesine tepki gösteren bir çok işçi sendikası ile insan hakları örgütleri de darbe karşıtı protestoculara destek verdi.

Sina Yarımadası'nda bulunan El Ariş ve Refah kentlerinde ise bedevi kabileleri tarafından oluşturulan yüzlerce araçlık konvoyla darbe protesto edildi. Araç konvoylarından dolayı El Ariş ile Refah kentleri arasında ulaşım bir süre aksadı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.