7 °C

Mistura'dan muhaliflere tehdit

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi heyetini, görüşmeleri bitirmekle tehdit ettiği öğrenildi.

Mistura'dan muhaliflere tehdit

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyetini, görüşmeleri bitirmekle tehdit ettiği bildirildi.

Muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre de Mistura, MYK heyeti ile bugün kaldıkları otelde bir araya geldiği sırada heyete BM çatısı altında görüşmelere katılmayı kabul etmezlerse, başlatılan sürecin anlamsız olacağını ve yarın görüşmelerin bittiğini açıklayacağını söyledi.

De Mistura, MYK heyeti ile bugün kaldıkları otelde bir araya gelmişti. Heyet, de Mistura ile görüşmesinin ardından Türkiye'nin de üyesi olduğu 17 ülkeden oluşan Uluslararası Suriye Destek Grubu temsilcileri ile Fransa'nın Cenevre'deki BM temsilciliğinde bir araya geldi.

145876.jpg

Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcülerinden Salim el-Muslet

Öte yandan görüşmelerin başlamasından önce Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) basın mensuplarıyla bir araya gelmişti.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcülerinden Salim el-Muslet, "Görüşmelere başlamayı istiyoruz ama BM Güvenlik Konseyi'nde 15 ülke tarafından kabul edilen kararların uygulanması için de uluslararası toplumun ciddi adımlar attığını görmek istiyoruz.  Açlıktan ölmek üzere olan çocuklarımıza gıda ulaştırıldığını görmek istiyoruz. Suriyeli kadınların güvende olduğunu, Esed'in hapishanelerindeki kadınların serbest  bırakıldığını görmek istiyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.