2 °C

Moody's'ten risk uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa için Grexit ve deflasyonun risk oluşturduğunu açıkladı.

Moody's'ten risk uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa'da ülke kredi görünümlerinin istikrarlı olmasına rağmen Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkma olasılığının (Grexit) ve deflasyonun, aşağı yönlü risk oluşturduğunu bildirdi. 

Moodys'ten yapılan açıklamada, Euro Bölgesi'ndeki çoğu ülkenin kredi görünümlerinin, devam eden ılımlı iyileşmeyle uyumlu şekilde istikrarlı olduğu belirtilirken, bu durumun düşük emtia fiyatları ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) etkisiyle desteklendiği ifade edildi. 

Açıklamada, Avro Bölgesi'nde 2014 yılında yapılan ülke reyting güncellemeleriyle 19 ülkenin 15'inin "durağan" görünüme sahip olduğu anımsatıldı. Avro Bölgesi'nde Yunanistan'ın Avro Birliği'nden ayrılma olasılığının halen risk unsuru oluşturduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Ciddi sorunlara yol açabilir"

"Yunanistan Hükümeti ve Avro Bölgesi kreditörlerinin karşı karşıya gelmesi diğer üye ülkelerde yayılma etkisi yaratmadı. Yunanistan'ın Euro Birliği'nden ayrılma riski bölge için hala ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu senaryo bölünemez şekilde tasarlanan Avro Birliği'nden diğer ülkelerin de ayrılması durumunda oluşabilecek baskılar konusunda kaçınılmaz olarak soru işaretlerini gündeme getirir." Moody's Başkan Yardımcısı Kıdemli Kredi Uzmanı Kathrin Muehlbronner, konuya ilişkin "Durağan görünümde olan ülkelerin kredi görünümü bu yılki ılımlı ekonomik iyileşme görünümünü ve birçok ülkedeki bütçe açıklarının azaltılması yönündeki gelişmeleri yansıtıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.