12 °C

Mumbai'daki otel rehineleri kurtarıldı, ölü sayısı 125

Hint Ordusu'ndan bir yetkili saldırganların Pakistan'dan geldiğini ileri sürdü

Mumbai'daki otel rehineleri kurtarıldı, ölü sayısı 125

 

MUMBAİ - Hindistan ordusunun komandoları, aşırı dincilerin saldırılarına hedef olan Mumbai'deki Oberoi/Trident Oteli'nde mahsur kalan 39 kişiyi kurtardı. Tac Mahal Oteli'nde bulunan saldırganların biri dışında tümünün Hint polisi ve komandoları tarafından öldürüldüğü bildirilirken, saldırılarının faillerinin Pakistan'dan geldiği ileri sürüldü.

Polis yetkilisi, Oberoi/Trident Oteli'ne operasyon düzenlendiğini ve 39 kişinin otelden çıkarıldığını, bu kişilerden bazılarının yabancı uyruklu olduğu ve operasyonun sürdüğünü kaydetti.

Bu kişilerin saldırılar sırasında odalarında saklandığını belirten yetkili, komandoların oda oda gezerek içeride kalan olup olmadığına baktığını ve şu an itibarıyla otelin teröristlerden temizlendiğini söyleyebileceğini belirtti.

8 Yahudi kurtarıldı

Resmi bir yetkili de Yahudi Chabad Lubavitch grubunun Mumbai merkezindeki rehinelerden 8'inin kurtarıldığını açıkladı

Hint ordusundan Tümgeneral R.K. Hooda, Mumbai'deki lüks otellerden ikisinde ve Musevi merkezinde halen 10 ila 12 silahlı saldırganın bulunduğunu belirterek, geriye kalanların öldürüldüğünü veya canlı ele geçirildiğini söylemişti.

Saldırganlar Pakistan'dan geldi

Hindistan ordusundan yüksek rütbeli bir subay, Mumbai saldırılarının faillerinin Pakistan'dan geldiğini söyledi.

Tümgeneral R.K. Hooda, 'saldırganların sınırın öte tarafından, belki de Pakistan'daki Faridkot'tan geldiklerini', ancak Hindistan'a Haydarabad kentinden geldikleri izlenimini yaratmak istediklerini savundu.

Bu arada, Hindistan polisi, ölü sayısının 125'e yükseldiğini açıkladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.