NATO, Doğu Avrupa'ya savaş uçağı ve savaş gemileri gönderecek

NATO, Doğu Avrupa'daki müttefik ülkelere ilave savaş uçağı ve savaş gemileri gönderileceğini açıkladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NATO, Doğu Avrupa'daki müttefik ülkelere ilave savaş uçağı ve savaş gemileri gönderileceğini bildirdi.

NATO'dan yapılan açıklamada, üye ülkelerin Doğu Avrupa'daki müttefiklere ilave savaş gemileri ve savaş uçakları göndereceği ve kuvvetlerini hazır tuttuğu belirtildi.

Açıklamada, Rusya'nın Ukrayna içinde ve çevresinde askeri yığınağını artırdığı sırada ittifakın caydırıcılık ve savunmasını tahkim ettiği kaydedildi.

NATO'nun açıklamasına göre, NATO ülkelerinden Danimarka Baltık Denizine bir fırkateyn gönderiyor ve NATO'nun bölgedeki hava devriyesini desteklemek üzere Litvanya'ya 4 F-16 uçağı göndermeye hazırlanıyor.

İspanya, Bulgaristan'a savaş uçakları göndermeyi planlıyor, ayrıca NATO'nun deniz güçlerine katılmak üzere savaş gemileri gönderiyor.

Fransa, NATO komutası altında görev yapmak üzere Romanya'ya asker göndermeye hazır olduğunu bildirirken Hollanda, nisandan itibaren hava devriyesi için Bulgaristan'da 2 F-35 savaş uçağını bulunduracak. Hollanda ayrıca bir gemisini ve NATO Mukabele Kuvveti için kara birliklerini hazır tutacak.

NATO açıklamasında ABD'nin de ittifakın doğu kısmında askeri varlığını artırmayı planladığını açıkça ifade ettiği vurgulandı.

NATO 2014'te Kırım'ın Rusya tarafından ilhakı sonrasında Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'daki 4 çok uluslu muharebe grubu ile doğu kanadında varlığını artırmıştı.

Bu birliklere İngiltere, Kanada, Almanya ve ABD liderlik ediyor. Birlikler muharebeye hazır tutuluyor. NATO, bu birliklerin varlığının, herhangi bir müttefike saldırının tüm ittifaka yapılmış sayılacağını gösterdiğini vurguluyor. NATO, 2014'ten önce ittifakın doğu kısmında NATO gücü bulunmadığının altını çiziyor.

Rusya'dan açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD ve NATO'nun "yalan bilgiler" ile Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliği artırdığını söyledi.

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ve NATO'nun bu gerilimi artırdığına işaret eden Peskov, "Gerilimin, ABD ve NATO'nun bilgi ve somut eylemleri ile artırıldığına dikkat çekmek istiyoruz. Burada tanık olduğumuz bilgi histerisini kastediyorum. Bu histeri, büyük miktarda yalan bilgilerle çerçevelenmiştir." şeklinde konuştu.

NATO tarafından yapılan açıklamaların "dostça olmadığını" vurgulayan Peskov, şunları kaydetti:

"NATO’nun askeri güçleri ve araçlarını doğu kanadında artırma yönündeki açıklamalarını duyuyoruz. Tüm bunlar, gerilimin artmasına neden oluyor. Bunlar Rusya yüzünden değil, NATO ve ABD yüzünden ve yaydıkları bilgiler nedeniyle gerçekleşiyor. Bu tür eylemler ve sınırlarımızın yakınlarında artan NATO faaliyetleri, ülkemizin güvenliğinden sorumlu ordumuz tarafından göz ardı edilemez."

"Ukrayna, temas hattında askeri varlığını yoğunlaştırıyor"

Ukrayna'nın Donbas'taki temas hattında askeri varlığını yoğunlaştırdığını belirten Peskov, "Bu, saldırı eylemleri için hazırlık yapıldığı anlamına geliyor. Gerçekten böyle bir tehdit var. Savunma veya saldırı için kullanılan her silah, Kiev'deki sinirli kişileri bu operasyonu başlatmaya teşvik ediyor. Bu bizi endişelendiriyor. Tehdit var ve bu tehdit seviyesi eskisine göre daha yüksek." dedi.

Peskov, NATO ülkelerinin, Kiev yönetimini Ukrayna meselesini güçle çözme yönündeki eylemlerini engellemesi gerektiğini vurguladı.

ABD ve NATO'ya güvenlik garantileri ile ilgili teklifleri içeren iki anlaşma taslağını Aralık 2021'de ilettiklerini hatırlatan Peskov, "Güvenlikle ilgili müzakereleri başlatan biziz ve bu hafta, gelecekte bu tür gergin durumları önleyecek tekliflerimize yazılı yanıtları bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'dan ABD'ye tepki

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Kiev'deki diplomatik personelin ailelerine ülkeden ayrılmaları talimatını "erken" ve "aşırı temkinli" bulduklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin olası Rusya müdahalesine karşı, Kiev büyükelçiliğindeki diplomat ailelerinin Ukrayna'dan ayrılmasına ilişkin kararın dikkate alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Yabancı devletlerin diplomatik misyonlarının güvenliğini sağlama hakkına saygı duyarak, Amerikan tarafının söz konusu adımını erken ve aşırı temkinli buluyoruz. Güvenlik durumunda son zamanlarda değişiklik yaşanmadı. Rus saldırganlığının yeni dalga tehditleri, 2014'ten beri değişmedi ve Rus birliklerinin devlet sınırında birikmesi ise geçen yıl nisanda başladı." ifadelerine yer verildi.

ABD vatandaşlarına, bu karara "sakin" yaklaşmaları çağrısının yapıldığı açıklamada, "ABD Dışişleri Bakanlığının kararı, Amerikan büyükelçiliğindeki tüm çalışanların Ukrayna'dan ayrılacağı anlamına gelmiyor. Büyükelçilik çalışmaya devam edecek. Diplomatik misyon temsilcileri, istediğinde ülkeden ayrılma imkanına sahip, ancak bu zorunlu değil." ifadesi kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, olası Rusya müdahalesine karşı, Kiev büyükelçiliğindeki personelinin ailelerine Ukrayna'dan ayrılması talimatı vermişti.