16 °C

New York Borsası geri adım attı

Çin'in ihracat verisinin küresel ekonomiye ilişkin endişelerini artırmasıyla New York Borsası düşüş kaydetti

New York Borsası geri adım attı

PEKİN- Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de ihracatındaki yavaşlamanın, küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırmasıyla New York Borsası düştü; Standard&Poor's 500 Endeksi rekordan gevşedi.

Boeing Co., 777-200 uçağının 239 yolcu ve müretabatıyla birlikte kaybolması üzerine yüzde 1.3 değer kaybetti. Muz etiketlerinin isim sahibi Chiquita Brands International Inc., Flyffes Plc.'yi satın almak için anlaşması sonrasında yüzde 11 tırmandı. Joy Global Inc. ve ADT Corp.'un en az yüzde 2.5 değer kaybetmesiyle sanayi hisseleri grubu S&P 500 Endeksi'nde yüzde 0.5 geriledi.

S&P 500 Endeksi erken saatlerde yüzde 0.6'yı bulan kayıplarının büyük kısmını geri alarak günü yüzde 0.1'in altında kayıpla 1,877.17 puandan kapadı. Endeks ayı piyasasında en düşük düzeyini kaydetmesinin 5. yılında yüzde 177 yukarıda seyrediyor. Dow Jones Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 16,418.68 puana geriledi. Amerikan borsalarında 6 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 10 altında kaldı. 

Çin'den gelen rakamların piyasaya satış bahanesi verdiğini söyleyen RW Baird&Co.'nun baş yatırım stratejisti Bruce Bittles, "Piyasalar geçtiğimiz hafta Ukrayna haberleri ve zayıf ekonomik rakamlara rağmen iyi performans gösterdi" dedi.

Çin'in CSI 300 Endeksi 8 Mart'ta ihracatın Şubat'ta yüzde 18.1 düştüğünü açıklamaının ardından 5 yılın en düşüğüne gerileyerek, Ağustos 2009'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.