NSU duruşması 4 Haziran'a ertelendi

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı NSU terör hücresi davasında bir sonraki duruşma 4 Haziran'da yapılacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MÜNİH - Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör hücresi davasında mahkeme heyeti savunma avukatlarının dün verdiği dilekçelerin bir kısmını reddetti.

Bugünkü duruşma davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin avukatlarının müvekkille görüşme talebinde bulunması üzerine 15 dakika geç başladı.

Mahkeme heyeti Başkanı Manfred Götzl, Zschaepe'nin avukatlarının dün verdiği mahkemenin dosyaları incelemek için verdiği dilekçe konusunda Federal Başsavcılığın ve müdahil avukatlarının görüşlerini istedi.

Başsavcılık duruşmala ara verilmesi talebini geri çevrilmesini isterken, bazı avukatlar dosyaların incelenmesi konusunda savunmanın talebinin kısmen haklı olduğunu ifade etti.

Bir müdahil avukatının salondaki mikrofon düzeninin doğru bir şekilde işlemediğinden şikayet etmesi üzerine duruşmaya ara verildi.

Aradan sonra Köln kentinde yoğunlukla Türklerin mağdur olduğu Keupstrasse'deki bombalı saldırı olayının bu davadan ayrılıp ayrılmaması tartışıldı.

Öğleden sonra yapılan duruşmanın ikinci bölümünde ise Götzl, Keupstrasse'deki patlama ile ilgili olarak mahkeme heyetinin, şimdilik bu olayın mevcut davadan ayrı bir şekilde ele alınmasını düşünmediğini açıkladı.

Götzl, dün Zschaepe'nin avukatları tarafından verilen duruşmanın ses ve görüntü kaydının alınması yönündeki talebi ile söz sırasının düzene sokulması yönündeki talebini, söz hakkının duruma göre verildiği gerekçesiyle reddetti.

Duruşmada, Zschaepe'nin avukatları ile tutuklu sanık Ralf Wohlleben'in avukatları, müvekkillerinin dava konusuyla ve hayat geçmişiyle ilgili açıklama yapmayacağını belirtirken, Wohlleben'in avukatı Nicole Schneiders, müvekkilinin yazılı savunmada bulunacağını kaydetti.

Tutuksuz sanık Andre Eminger de davada ifade vermeyeceği söylerken, diğer tutuksuz sanıklar Carsten S. ve Holger G. dava ile ilgili açıklamalarda bulunacaklarını ifade etti.

Bir sonraki duruşmanın 4 Haziran'da olacağını belirten Götzl, mahkeme heyetinin müdahil ve sanık avukatlarının verdiği dilekçeleri görüşeceğini kaydetti.

Etiketler