5 °C

Obama Küba ziyaretine açık kapı bıraktı

ABD Başkanı Obama, Küba’da insan hakları ve özgürlükler konusunda ilerleme kaydedilmesi halinde bu ülkeyi ziyaret edebileceğini açıkladı.

Obama Küba ziyaretine açık kapı bıraktı

ABD Başkanı Barack Obama, Küba’da insan hakları ve özgürlükler konusunda ilerleme kaydedilmesi halinde başkanlığı sona ermeden bu ülkeyi ziyaret edebileceğini söyledi.

Obama, Yahoo! News’e verdiği mülakatta, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesine rağmen, Küba’da halkın özgürlükler ve insan hakları konusunda kazanımlar elde ettiğini görmedikten sonra ziyaretin gerçekleşmeyeceğini Havana yönetimine ilettiğini ifade etti.

"Küba’ya gitmeye ilgi duyuyorum ama koşullar uygun olmalı" diyen Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Küba hükümetine, sıradan Kübalıların özgürlüğü ve imkanları konusunda ilerleme kaydedildiğini gördüğümüzü güvenle söyleyebildikten sonra, bu ilerlemeyi vurgulamak için ziyaret gerçekleştirebileceğimi kendilerine söyledim. Eğer ziyarete gideceksem anlaşmanın bir parçası herkesle konuşabilmem şartı olmalı. Devlet Başkanı (Raul) Castro ile görüşmelerimde Küba’da ifade özgürlüğünün kapsamını genişletmek için çabalayanlara ulaşabilmeyi sürdürmemiz gerektiğini doğrudan ifade ettim."

Guantanamo tutukevi

Barack Obama ayrıca Küba’daki Guantanamo tutukevini kapatmak istediğini yineledi.

Kapanması halinde bile tutukevinin kısa süre içinde Havana yönetimine bırakılmasının zor olduğunu vurgulayan Başkan Obama, söz konusu kararın büyük ihtimalle ABD’nin yeni başkanı tarafından verileceğini dile getirdi.

Tartışmalı tutukevinde şu anda 100’den fazla kişi bulunuyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.